آخرین اطلاعات تغییرات و جهش های ژنتیکی در کرونا ویروس و آغاز توزیع دوز نخست واکسن

سخنگوی سازمان غذا و دارو تشریح کرد؛

0 3,732

سخنگوی سازمان غذا و دارو از آخرین اطلاعات تغییرات و جهش های ژنتیکی در کرونا ویروس و آغاز توزیع دور نخست واکسن از سوی کوواکس خبر داد و گفت: متاسفانه هیچکدام از یافته ها در مورد واریانت های جدید یا جهش های اساسی در کرونا ویروس از خموشی کرونا حکایت ندارند.

ایسنا: دکتر کیانوش جهانپور گفت: این روزها سخن از واریانت های جدید یا جهش های اساسی در کرونا ویروس بسیار است و البته در مورد واریانت B.1.1.7 (اولین بار در انگلستان شناسایی شده)، B.1.351 (اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شده) و P.1 (در برزیل شناسایی شده) شنیده ایم، اما تیپ یا واریانت های دیگری نیز ظاهر و گزارش شده اند و متاسفانه هیچکدام از این یافته ها از خموشی کرونا حکایت ندارند از جمله واریانت های آمریکایی در نیویورک که B.1.526 نام دارد که حاوی همان جهش E484K است و باعث ایجاد نگرانی بسیار شده است.

وی افزود: تصور می شود این جهش حداقل به کروناویروس اجازه می دهد تا از برخی واکنشهای ایمنی بدن فرار کند. واکسنهای ایجاد شده علیه ویروس اصلی و نخستین نیز در برابر واریانت B.1.351 کمتر اثرگذارند و در هفته اخیر بسیاری از محققین اذعان داشتند که این نوع در چند هفته گذشته به طرز نگران کننده ای در جمعیت بیماران ایالات متحده نیز افزایش یافته است و البته ظاهرا بیماران با این نوع جدید به طور متوسط پیرتر هستند و بیشتر در بیمارستان بستری می شوند، فعلا تجزیه و تحلیل ها نشان می دهد که نوع B.1.526 نیز لااقل در شمال شرقی ایالات متحده پراکنده شده و مجموعه منحصر به فرد جهش‌ها در آنتی ژن اسپایک(S) آن نیز ممکن است یک چالش آنتی ژنی برای مداخلات فعلی و واکسن باشد.

دکتر جهانپور گفت: اخیرا البته نوع Fin-796H هم در فنلاند شناسایی و گزارش شده است که جهش هایی مشابه آنچه در B.1.1.7 و B.1.351 دیده می شود، دارد. علاوه بر این دارای جهش در یکی از مناطق آنتی ژن (N) نیز هست.

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: فعلا به نظر می‌رسد که اغلب واکسن‌های موجود در برابر نوع B.1.1.7 موثرند اما در مورد واریانت ۱.۳۵۱ B اطلاعات موثقی در مورد اثربخشی واکسن در برابر آن وجود ندارد و کماکان باید منتظر بررسی های بیشتر ماند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در این میانه البته خبر خوش آغاز دور نخست توزیع واکسن از سوی اتحادیه کواکس در بیش از ۱۴۲ کشور عضو آن از جمله ایران است، اگرچه به نظر می‌رسد تمامی سازنده های واکسن فعلا با تاخیر در تحویل واکسن مواجهند اما کوواکس با تاخیر چند هفته ای توزیع واکسن را آغاز کرده است.

وی ادامه داد: عمده واکسن توزیعی از مسیر کوواکس، واکسن آکسفورد/آسترزنکا خواهد بود که در سایت های مختلف تولید این واکسن در دنیا از جمله هند و کره جنوبی تولید شده است و بنا بر آخرین اعلام، سهم ایران در دور نخست و در چند محموله، بیش از ۳ میلیون و ششصدهزار دوز از این واکسن خواهد بود که با توجه به برنامه کشوری، در فصل بهار احتمالا برای تکمیل فاز ۱ و عمدتا برای واکسیناسیون افراد مشمول فاز ۲ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

توصیه تجویز پزشک
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود