جزئیات تست‌های کرونای جدید؛ سریع و ارزان

0 3,724

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استفاده از کیت‌های تشخیص کرونای سریع را در دستور کار قرار داده است که هم در حدود ۲۵ دقیقه نتیجه آن مشخص می‌شود و هم هزینه اش یک سوم تست PCR است.

خبرگزاری صدا و سیما: مسئولان وزارت بهداشت معتقدند: برای سرعت بخشیدن به غربالگری کرونا راهی جز استفاده از کیت تشخیص سریع نداریم، اما اهمیت کیت تشخیص سریع در تداوم استفاده از آن، شناسایی به موقع بیماران و اطرافیان آن‌ها و قرنطینه بیماران است.

میزان حساسیت آزمایش‌های تشخیص سریع حدود ۷۸ درصد آزمایش‌های مولکولی یا PCR است. تولید این کیت‌های تشخیص سریع نیز در کشور آغاز شده است. کیت‌های تشخیص سریع بهتر است برای موارد سرپایی استفاده شود. اختصاصی بودن این کیت‌ها نیز بسیار مناسب است و اگر آزمایش مثبت شود، یعنی به طور قطع مثبت است.

اگر هزینه تولید داخل این کیت‌ها حدود یک دلار تمام شود، انجام صد هزار آزمایش روزانه، هزینه‌ای حدود صد هزار دلار خواهد داشت. باید توجه کنیم که اهمیت استفاده از آزمایش‌های تشخیص سریع، در تداوم آن است و در نتیجه باید تلاش شود که قیمت تمام شده این آزمایش‌ها در کمترین میزان باشد.

البته آقای دکتر رئیسی معاون امور بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی کرونا قیمت تست‌های سریع را حدود ۵ دلار اعلام کرد.

پیش از این خانم دکتر لاری، سخنگوی وزارت بهداشت هم گفته بود در حالی که هموطنان برای تست‌های PCR باید ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان هزینه کنند، هزینه تست‌های سریع کمتر از ۲۵۰ هزار تومان خواهد بود ضمن اینکه پیگیری‌ها برای پوشش بیمه‌ای این تست‌ها در حال انجام است. ضمن اینکه برخلاف تست‌های PCR که نتیجه آن زمان بر است، تست‌ها سریع، درمدت بین ۲۵ تا ۳۰ دقیقه نتیجه را مشخص می‌کند.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم درباره کیت‌های سریع، گفت: شورای عالی بیمه سلامت، کاهش قیمت تست تشخیص مولکولی کرونا را تصویب کرده و منتظر تصویب این مصوبه در هیئت دولت و ابلاغ آن هستیم.

آقای سیامک سمیعی افزود: قیمت انجام تست تشخیص کرونا (تست مولکولی پی سی آر) در بخش خصوصی اکنون حدود ۵۸۰ هزار تومان است البته برخی آزمایشگاه‌ها به بهانه‌های واهی هزینه‌های بیشتری از مردم می‌گیرند که تخلف است و با متخلفان برخورد می‌شود. در مورد انجام تست‌های سریع آنتی ژن کرونا در بخش خصوصی هنوز تصمیمی گرفته نشده، چون هنوز کیت‌های آن وارد کشور نشده و به همین علت هنوز تعرفه‌ای برای انجام تست سریع کرونا در بخش خصوصی تعیین نشده است.

قرار است این تست‌های تشخیص سریع از هفته آینده در طرح غربالگری عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

توصیه تجویز پزشک
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود