مجله اینترنتی

دلایل کمر درد و راهکار های درمانی آن

0 3,715

8 دقیقه

کمردرد تجربه جهانی بشر است ، تقریباً همه افراد در برخی زمان‌ها دچار این درد می‌شوند. ناحیه کمری از زیر قفسه سینه شروع می‌شود. درد در این ناحیه می‌تواند شدید و یکی از علل اصلی از کار افتادگی باشد. خوشبختانه، کمر درد اغلب به خودی خود بهتر می‌شود. اما هنگامی که بهتر نشود، درمان‌های موثری وجود دارند.

ماساژ می‌تواند کمردرد مزمن، به ویژه هنگامی که با ورزش و کشش ترکیب شده است، را تسکین دهد.

علائم کمردرد

علائم از دردی خفیف تا درد شدید یا ناگهانی متغیر هستند. درد ممکن است حرکت و یا صاف ایستادن را دشوار سازد. درد شدید کمر به طور ناگهانی، اغلب پس از آسیب ورزشی و یا بلند کردن اجسام سنگین رخ می‌دهد. دردی که بیش از سه ماه طول می‌کشد درد مزمن در نظر گرفته می‌شود. اگر درد شما در عرض ۷۲ ساعت بهتر نشود، باید با پزشک مشورت کنید.

علائمی که نیاز به مراقبت فوری دارند

درد شدید کمر پس از سقوط یا آسیب باید توسط فرد حرفه‌ای مراقبت‌های سلامتی، مورد بررسی قرار گیرد. علائم هشدار دهنده دیگر شامل از دست دادن کنترل روده یا مثانه، ضعف پا، تب و درد در هنگام سرفه یا ادرار هستند. اگر هر گونه از این علائم را همراه با کمر درد دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

فشار عضلانی یا سیاتیک

نوعی کمر درد که به دنبال بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش بیش از حد دشوار، رخ می‌دهد اغلب ناشی از فشار عضلانیاست. اما گاهی اوقات درد پشت را می‌توان به دیسکی که برآمده و یا دچار پارگی شده است مرتبط ساخت. اگر دیسک ورم کرده و یا پاره شده به عصب سیاتیک فشار وارد کند، درد ممکن است از باسن به یک پا کشیده شود. این دردسیاتیک نامیده می‌شود.

عامل کمردرد: شغل فرد

اگر شغل شما شامل بلند کردن، کشیدن، یا هر چیزی باشد که موجب پیچ خوردگی ستون فقرات شود، می‌تواند در کمر دردنقش داشته باشد. با این حال، نشستن پشت میز در تمام طول روز خطرات خاص خود را به همراه دارد، به خصوص اگر صندلی شما راحت نباشد و یا شما قوز بنشینید.

عامل کمر درد: کیف فرد

اگرچه می‌توانید کیف پول، کوله پشتی یا کیف دستی خود را روی شانه‌تان بیندازید اما هر گونه وزن اضافی که شما حمل می‌کنید، کمر بالا تنه شما را پشتیبانی می‌کند. بنابراین کیفی که سنگین است می‌تواند به کمر فشار وارد کند، به خصوص اگر شما آن را هر روز حمل کنید. اگر باید بار سنگینی را حمل کنید، از کیف چرخ دار استفاده کنید.

عامل کمر درد: تمرین بدنی

انجام ورزش بیش از حد در ورزشگاه و یا زمین گلف یکی از شایع‌ترین علل کشیدگی بیش از حد عضلات هستند که به کمر درد منجر می‌شود. به ویژه اگر معمولاً در طول هفته کاری خود، غیر فعال باشید و سپس در ورزشگاه یا زمین فوتبال درتعطیلات آخر هفته ساعت‌ها صرف ورزش کنید.

عامل کمر درد: وضعیت نامناسب بدن

حق با مادر شماست وقتی می‌گوید، “صاف بایستید!”، کمر زمانی که قوز نمی‌کنید وزن شما را بهتر پشتیبانی می‌کند. این به معنی نشستن با پشتیبانی کمری خوب برای کمر، پشت شانه‌ها، با پای در حال استراحت بر روی چهارپایه کوتاه است. در حالت ایستاده، به طور مساوی و متعادل وزن خود را روی هر دو پا قرار دهید.

عامل کمر درد: فتق دیسک

مهره‌های ستون فقرات توسط دیسک‌های ژل مانندی که مستعد ابتلا به ساییدگی و پارگی ناشی از پیری یا صدمات هستند، محافظت می‌شوند. دیسک ضعیف شده ممکن است دچار پارگی و یا برآمدگی شود، و در نتیجه فشاری برریشه‌های عصبی نخاعی وارد کند. این مشکل به عنوان فتق دیسک شناخته شده و می‌تواند درد شدید ایجاد نماید.

عامل کمر درد: بیماری‌های مزمن

چندین بیماری مزمن می‌توانند به کمر درد منجر شوند. تنگی کانال نخاعی، تنگی فضای اطراف نخاع است، که می‌تواند بر اعصاب نخاعی فشار وارد کند. اسپوندیلیت به درد مزمن پشت و سفتی به علت التهاب شدید مفاصل ستون فقرات اشاره دارد. فیبرومیالژیا باعث دردهای عضلانی گسترده، از جمله درد کمر می‌شود.

چه کسانی در معرض خطر کمر درد هستند؟

بسیاری از افراد اولین بار کمر درد را در سن ۳۰ سالگی تجربه می‌کنند. شانس حملات دیگر با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. دلایل دیگری که به کمر شما صدمه می‌زنند عبارتند از:
داشتن اضافه وزن
شیوه زندگی غیر فعال
شغلی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین دارد.

تشخیص کمردرد

برای کمک به پزشک در تشخیص منبع کمردرد شما، لازم است مواردی همچون نوع درد، زمانی که این درد آغاز شده، علائم مرتبط، و هر گونه سابقه بیماری‌های مزمن را برای پزشک توضیح دهید. پزشک احتمالاً قبل از شروع درمان به سفارش اشعه X، و یا اسکن‌های CT یا MRI نیاز خواهد داشت.

مراقبت در منزل برای کمردرد

کمر درد ناشی از فشار عضلانی معمولاً به خودی خود بهتر خواهد شد، اما شما می‌توانید اقداماتی جهت بهبود وضعیت خود انجام دهید. یک پد گرمایی یا حمام گرم به تسکین درد موقت کمک خواهد کرد.

بحث در مورد استراحت در رختخواب

زمانی که کمر شما آسیب دیده است، ممکن است دوست نداشته باشید از رختخواب خود بیرون بیایید. اما اگر مشکل، فشار عضلانی باشد، پزشکان توصیه می‌کنند در اسرع وقت به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. مطالعات نشان می‌دهند که بیش از یک یا دو روز استراحت در بستر در واقع می‌تواند درد را بدتر کند و ممکن است کشش و انعطاف پذیری عضلات را کاهش دهد.

یوگا

شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند، اگر کمر درد طی سه ماه از بین نرود، یوگا می‌تواند کمک کند. در پژوهشی، افرادی که ۱۲ هفته از کلاس‌های یوگا بهره بردند نسبت به افرادی که به آنها کتابی در مورد مراقبت از کمر درد داده شده بود، علائم کمتری از کمر درد را تجربه کردند. ظاهر شدن فواید چندین ماه پس از اتمام کلاس‌ها به طول می انجامد. این پژوهش نشان می‌دهد کشش معمولی نیز به همان اندازه مفید است. اطمینان حاصل کنید که مربی شما در آموزش افراد مبتلا به کمر درد تجربه داشته باشد و در صورت نیاز حرکات را برای شما تغییر دهد.

دستکاری ستون فقرات

کایروپراکتیک ها و برخی از پزشکان استخوان از دستکاری ستون فقرات برای درمان کمر درد، با استفاده از فشار با دست خود به استخوان‌ها و بافت‌های اطراف آن، بهره می‌برند. این درمان برای همه مناسب نیست.

ماساژ درمانی

ماساژ می‌تواند کمردرد مزمن، به ویژه هنگامی که با ورزش و کشش ترکیب شده است، را تسکین دهد. محققان نشان دادند که افرادی که هر سه را انجام دادند، قادر بودند به راحتی حرکت کنند و درد کوتاه مدت و طولانی مدت کمتری داشتند.

طب سوزنی

آیا طب سوزنی می‌تواند در درمان کمر درد مؤثر باشد؟ شواهد مختلف هستند. مطالعه‌ای روی چند صد نفر با کمر درد طولانی مدت نتایج تعجب آوری را نشان داد. کسانی که طب سوزنی شبیه سازی شده داشتند (شامل ضربه زدن با خلال دندان روی پوست) همان فواید را حاصل کردند که طب سوزنی واقعی با سوزن داشت. پس از هشت هفته، هر دو گروه نسبت به افرادی که طب سوزنی نداشتند، وضعیت بهتری داشتند.

داروها

درد خفیف کمر اغلب با مسکن‌های درد بدون نسخه، مانند استامینوفن، ایبوپروفن، و یا ناپروکسن بهتر می‌شود. کرم‌های ضد درد می‌توانند برای دردهای عضلانی مفید باشند. برای درد شدید و یا درد مزمن، پزشک شما ممکن است دارو تجویز کند.

تزریق

اگر درمان و داروهای ساده کمکی به تسکین درد نکردند، پزشک ممکن است تزریق به کمر را توصیه کند. روشی، به نام بلاک ریشه‌های عصبی، که اعصاب تحریک شده را مورد هدف قرار می‌دهد. تزریقات برای کمر درد معمولاً حاوی داروهای آستروئید هستند.

جراحی

اگر کمر درد طولانی مدت در زندگی روزانه شما تداخل ایجاد کند، و درمان‌های دیگر درد را تسکین ندهند، می‌توانید کاندیدعمل جراحی شوید. بسته به علت درد، جراح ممکن است فتق دیسک را از بین ببرد، فضای اطراف نخاع را بیشتر کند، و یا دو مهره ستون فقرات را با هم ترکیب کند.

فیزیوتراپی

اگر کمر درد موجب شده است مدتی طولانی غیر فعال بمانید، یک برنامه توانبخشی می‌تواند به تقویت عضلات و بازگشت به فعالیت‌های روزانه شما کمک کند. یک فیزیوتراپیست می‌تواند شما را از طریق کشش، تمرینات قدرتی، و حرکاتی که تأثیر کمی بر قلب دارند، راهنمایی کند این حرکات کمک خواهند کرد شما بدون اینکه به کمر خود فشار وارد کنید، بهتر شوید.

تقویت عضلات پشت

دو نوع حرکت تقویتی که می‌توانند برای کمر شما مفید باشند ورزش‌های کششی و انعطافی هستند. در تمرینات انعطافی، شما برای کشش عضلات پشت و باسن به جلو خم می‌شوید. در تمرینات کششی، برای کشش عضلاتی که ستون فقرات را پشتیبانی می‌کنند به عقب خم می‌شوید. یک نمونه، بالا بردن پاها در حالی که به شکم دراز کشیده‌اید، می‌باشد. بسته به علت کمر درد شما، بعضی از تمرین‌ها هستند که نباید انجام دهید. اگر کمر درد دارید، حتماً در مورد اینکه چه تمریناتی برای شما بی خطر هستند، با پزشک مشورت کنید.

جلوگیری از کمر درد

با بالا رفتن سن، هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از کمر درد وجود ندارد، اما شما می‌توانید اقداماتی برای کاهش این خطر انجام دهید:
حفظ وزن سالم.
ورزش منظم.
بلند کردن با پاها نه با کمر.
مطمئن شوید که موقعیت کاری شما در کمر درد نقشی نداشته باشد.منبع : سایت راستینه
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود