دلیل بی خوابی و روش درمان آن

0 3,814

بی‌خوابی بیماری نمی باشد بلکه نشان دهنده مشغله فکری، استرس برای به خواب رفتن و نگرانی هایی که ساخته ذهن می باشد است که تمامی این افراد با استفاده از مشاوره روانشناختی درمان می شوند

اگر از بی خوابی رنج می برید و به دنبال علت بی خـوابی و درمان ساده آن می گردید مقاله امروز را مطالعه کنید به شما برای رفع مشکل بی خوابی کمک خواهیم کرد.

شاید خیلی از ما از مشکل بی خوابـی رنج ببریم، با چند روش ساده می توان علت بی خوابی را کشف کرد و برای درمان بی خوابـی شبانه اقدامات موثری انجام داد.

چه چیزی علت بی خوابـی شماست؟

علت بی خوابی چیست؟ و چطور درمان می شود؟ - دلیل بی خوابی و روش درمان آن

بی خوابـی عدم توانایی برای دریافت مقدار خـواب مورد نیاز برای استراحت و تجدید قواست از آنجا که افراد مختلف به میزان متفاوتی از خـواب در شبانه روز نیاز دارند ، بی خوابـی کیفیت خـواب و احساس شما بعد از بیدار شدن معنی می شود و صرفا تعداد ساعات خـواب را در بر نمی گیرد.حتی اگر شما هشت ساعت در شب بخوابید، اما در طول روز احساس کسل بودن و خستگی داشته باشید شما بی خوابـی را تجربه کرده اید.

اگر چه بی خوابـی شایعترین شکایت خواب است ، اما تنها اختلال خواب نیست، بی خوابـی نشانه ای از یک مشکل است که هر فردی با فرد دیگر متفاوت است . در فردی می تواند چیز ساده ای مانند نوشیدن کافئین بیش از حد در طول روز بی خوابـی ایجاد کند در فرد دیگر بی خوابـی نشان دهنده یک بیماری یا اضطراب است.

1569915160 870 علت بی خوابی چیست؟ و چطور درمان می شود؟ - دلیل بی خوابی و روش درمان آن

 برای منظور درمان درست بی خوابـی، شما باید به یک کارآگاه خواب تبدیل شوید، مسائل عاطفی مانند استرس، اضطراب، و افسردگی باعث نیمی از موارد بی خوابـی است. اما عادت فرد در طول روز، روال خواب ، و سلامت جسمی نیز ممکن است نقش مهمی در علت بی خـوابی داشته باشند. سعی کنید تمام علل بی خوابـی را شناسایی نمایید. هنگامی که ریشه مشکل بدرستی شناسایی شود می توان درمان مناسب را انتخاب کرد.

علت  بی خوابـی های شبانه

 •  از دیگر عوامل محیطی می‌توان به گرما یا سرمای شدید اشاره کرد که هر کدام به تنهایی می‌تواند مانع خــواب فرد شده یا اینکه، فرد را از خـواب بیدار کنند.
 •  مسلما سر و صدای زیاد در اتاق خـواب یکی از علت‌های مهم بی خوابـی و به خصوص بیدار شدن‌ های مکرر است. افرادی که در آپارتمان‌های پر ازدحام زندگی می‌کنند و دیوار و سقف‌های آپارتمان‌ها خاصیت عایق بودن صدا را ندارند، مشکل سروصدا می‌تواند به تنهایی مانع خـواب راحت شان شود، به خصوص افرادی که خواب سبک تری دارند.
 • یکی دیگر از عوامل مهم محیطی، نور است. نور محیط می‌تواند مانع خواب فرد شود، هر چه میزان نور اتاق بیشتر باشد احتمال اینکه فرد خـواب راحتی داشته باشد کمتر می‌شود.

1569915160 106 علت بی خوابی چیست؟ و چطور درمان می شود؟ - دلیل بی خوابی و روش درمان آن

 • استرس‌های طی روز به خصوص استرس‌های شغلی می‌تواند باعث بی خوابـی فرد شود. توصیه می‌شود به ویژه ۲تا ۳ ساعت قبل از خـواب محیط آرامی را ایجاد و حتی از دعوای لفظی و بحث کردن دوری کنید. در صورتی که احتمال می‌دهید صحبت با کسی به جدل و بگو‌ مگوهای استرس‌ زا ختم می‌شود آن را به زمانی موکول کنید که با ساعت خـواب شما فاصله داشته باشد.
 • معمولا ابتلا به بیماری به‌ خصوص بیماری‌های عفونی نیاز ما را به خـواب افزایش می‌دهند ولی ابتلا به برخی از بیماری‌ها نیز می تواند علت بی خوابـی باشد.

1569915160 434 علت بی خوابی چیست؟ و چطور درمان می شود؟ - دلیل بی خوابی و روش درمان آن

 •  بیماری‌های اسکلتی، عضلانی که معمولا با درد همراه است، می‌تواند مانع خـواب ما شود. کمردرد، درد در زانو و درد اندام فوقانی مخصوصا درد شانه و مچ دست از جمله این موارد هستند که دلیل افزایش بی خوابـی هستند.
 • ابتلا به دیابت یا بزرگی پروستات که افراد مبتلا به علت دفع ادرار مجبورند بارها از خواب بیدار شوند، همگی از علت هایی هستند که می‌توانند خـواب افراد را مختل کنند. از طرف دیگر مصرف بسیاری از داروها نیز می‌تواند مانع خـواب افراد شود، مانند داروهای ضد فشار خون، برخی داروهای اعصاب و روان و برخی داروهای قلب و عروق به‌ خصوص اگر این داروها شب هنگام و قبل از خواب مصرف شوند علت بی خوابـی خواهد شد.

1569915160 642 علت بی خوابی چیست؟ و چطور درمان می شود؟ - دلیل بی خوابی و روش درمان آن

چه کنیم تا خـوابی راحت داشته باشیم؟
 • از نوشیدن مایعاتی چون نوشابه، شکلات، چای و قهوه قبل از خواب پرهیز کنید.
 • استفاده از هر گونه وسایل الکترونیکی مانند بازی‌های کامپیوتری و تماشای بیش از حد تلویزیون که باعث اختلال در غده هیپوفیز و خـواب می‌شود ممنوع است.
 • در فصل‌های مختلف درجه حرارت اتاق را متعادل نگه دارید، نباید بیش از حد اتاق را گرم یا سرد کنید.
 • شرطی شدن بدخوابـی را از بین ببرید و تمرین‌های ریلکس سازی و آرام‌سازی ذهن و عضلات را بیاموزید.

1569915160 364 علت بی خوابی چیست؟ و چطور درمان می شود؟ - دلیل بی خوابی و روش درمان آن

 • یکی از نکات مهم در بهداشت خـواب، پرهیز از مصرف غذای سنگین قبل از خواب است. توصیه می‌شود افرادی که در خوابیدن خود مشکل دارند در ساعت‌های قبل از خواب، شام سبک میل کنند. محتوای شام هم بهتر است بیشتر حاوی کربوهیدرات باشد.
 • هنگام خواب لامپ‌های پرنور را خاموش و از نور های ملایم برای اتاق خواب استفاده کنید.
 • قبل از رفتن به رختخواب دوش بگیرید. دوش آب گرم بدن را متعادل و فرمان خواب صادر می‌کند.

1569915160 977 علت بی خوابی چیست؟ و چطور درمان می شود؟ - دلیل بی خوابی و روش درمان آن

 • فقط هنگامی در رختخواب بروید که واقعا خواب آلود باشید و نیاز به خواب داشته باشید.
 • رخت خواب و یا تخت خود را فقط برای خوابیدن و نه چیز دیگر استفاده کنید. در جای خواب خود مطالعه نکنید، تلویزیون تماشا نکنید و غذا نخورید، هیچ کاری بجز خوابیدن مجاز نیست.
 • ساعت را هر روز بر روی یک ساعت خاص کوک کنید، مثلا هر روز ساعت ۹ صبح بیدار بشوید بدون توجه به اینکه شب چقدر خوابیده اید، این کار باعث می شود بدنتان بتواند یک ریتم و الگوی سازگار برای خواب شما به دست بیاورد.

1569915160 66 علت بی خوابی چیست؟ و چطور درمان می شود؟ - دلیل بی خوابی و روش درمان آن

 • از خواب های طولانی مدت در طول روز اجتناب کنید خواب بیشتر از ۴۰ دقیقه به مغز شما فرمان خواب عمیق را می دهید و بعد از بیدار شدن بدن کسل و خسته است و شب علت بی خوابـی شما می شود.
 • قهوه به دلیل داشتن کافئین خواب را از سر شما میپراند اگر می خواهید به بی خوابی دچار نشوید قبل از خواب قهوه ننوشید.

1569915160 362 علت بی خوابی چیست؟ و چطور درمان می شود؟ - دلیل بی خوابی و روش درمان آن

نکات ذکر شده را مورد توجه قرار دهید تا خوابـی آسوده و راحت داشته باشید و از مشکل بی خوابـی رنج نبرید.

منبع: آرگــامــگ

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود