آیا علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی را می دانید؟

2 70,167

این مقاله از علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی می گوید و علل مختلف این مشکل را با ذکر بیماری ها و عوامل تحریک کننده بیان می کند.

در خون دماغ شدن دو حالت داریم: یا خونریزی از قسمت جلویی بینی است یا از قسمت عقبی بینی. که هر یک از اینها علل و دلایل مختلفی دارد. خونریزی از قسمت جلوی بینی بخاطر تجمع رگ های خونی و پارگی این رگها است که معمولا هیچ خطری ندارد و در منزل هم می شود درمان کرد. اما در خونریزی از قسمت عقبی بینی که کمتر اتفاق می افتد و در افراد مسن بیشتر رخ می دهد, خطرناک است و بهتر است که به پزشک مراجعه شود. در ادامه از علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی در دو ناحیه سخن می گوییم. ما را همراهی کنید. 

خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی از قسمت جلویی بینی:

فین کردن شدید بینی می تواند علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی باشد. اگر این اتفاق زیاد تکرار می شود به این علت است که خون لخته شده در بینی بخاطر فین کردن مجدد کنده می شود و موییرگ را پاره می کند, دوباره خونریزی اتفاق می افتد. معمولا در  طی کردن پروسه درمان آنفولانزا و سرما خوردگی هم این اتفاق بخاطر فین کردن و تخلیه بینی از مخاط جمع شده اتفاق می افتد. مصرف داروهای ضد التهاب بینی و هوای سرد و گرم که باعث خشکی بینی می شوند هم می توانند از دلایل خون دماغ شدن از یکی از سوراخ های بینی باشند. از دیگر دلایل خون دماغ شدن, دست کردن و دستکاری زیاد داخل بینی است.

علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی چیست؟

اشخاصی که دچار حساسیت و آلرژی هستند به علت استفاده از داروهای ضد احتقان که سبب خشکی بینی و خارش و تحریک ناشی از حساسیت هم با دستکاری بینی برای بر طرف کردن خارش, ممکن است به خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی دچار شوند. افزایش رطوبت و خشکی هوا در مناطق مرتفع هم از دیگر دلایل خون دماغ شدن است. افرادی که تیغه وسط بینی آنها انحراف دارد هم, چون این انحراف باعث ورود مواد خارجی داخل بینی می شود, مشکل عفونت را به وجود می آورد و سبب خونریزی می گردد. در بیماران کبدی چون خون به راحتی منعقد نمی شود هم خون دماغ شایع است. مصرف الکل و مواد مخدر هم از دیگر علل خون دماغ از یک سوراخ بینی می باشد, موادی مثل کوکائین که سبب خر و پف هم می شوند و الکل که با عدم انعقاد خون, گشادی رگها را به دنبال دارد.

انحراف تیغه وسط بینی می تواند از دلایل خونریزی باشد؟

خون دماغ شدن از یک سوراخ و قسمت عقبی بینی:

خون دماغ های پی در پی می تواند نشانه کمبود کلسیم در بدن فرد باشد که با مراجعه به پزشک و آزمایش دادن مشخص می شود و با تجویز دکتر مربوطه می تواند برای رفع این مشکل از قرص کلسیم استفاده کند. مصرف بعضی داروها مثل: وارفارین, هپارین, قرص آسپرین, بروفن, هم می تواند از دلایل خون دماغ شدن از قسمت عقبی بینی باشند. گفته شده است که فشار خون بالا هم از علل خون دماغ از این ناحیه می باشد اما این گفته هنوز به اثبات نرسیده است. بیماری های خونی مثل لوسمی و هموفیلی هم از علت های خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی هستند.

انواع خونریزی از بینی را بشناسیم

چربی خون بالا موجب تجمع رسوب چربی ها و کلسترول در سرخرگ و سختی دیواره آن می شوند که این اتفاق گاها خون دماغ شدن را به دنبال دارد. تومورهای بینی اعم از خوش خیم و بدخیم موجب خون دماغ می شوند. ضربه خوردن به سر و صورت از دیگر دلایل خون دماغ است. اشخاصی که بینی خود را جراحی می کنند خونریزی از خفیف تا شدید در بینی, بین آنها شایع است. دود سیگار, محلول یا بخار آمونیاک, اسید سولفوریک, و بنزین مواد محرک شیمیایی هستند که قرار گرفتن در معرض آنها گاهی سبب خون دماغ شدن می شود.

کمبود کلسیم از دلایل خونریزی در بینی

خونریزی های ناشی از قسمت جلویی بینی را با درمان خون دماغ در طب سنتی می شود در منزل بر طرف کرد اما اگر خونریزی در قسمت عقبی باشد بهتر آن است که حتما به نزد پزشک بروید و با پیدا  کردن مشکل به درمان آن بپردازید.

منبع: آرگــامــگ

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
2 نظر
  1. Sepideh می‌گوید

    سلام،همسرم چند روزه بی دلیل از سوراخ سمت چپ بینی خون میادوبا فین کردن این خون بند نمیاد خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید.

  2. مونا فیروزی می‌گوید

    چند ساله که هر هفته ای چند بار یک قطره خون عقب بینی ام جمع میشه ومشکل تنفسی پیدا میکنم

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود