آشنایی با نشانه ها و روش درمان کمبود ویتامین E

0 3,854

ویتامین ها نقش موثری برای سلامت انسان ها داشته و وجود آنها در بدن برای ادامه بقا و سلامت انسان  لازم و ضروری است. همانطور که می دانید ویتامین ها به دو گروه تقسیم می شوند؛ برخی محلول در آب و برخی محلول در چربی هستند ویتامین e هم جز گروه ویتامین های محلول در چربی است. که در ادامه این مطلب قصد داریم علائم کمبود ویتامین e و روش های رفع آن را بررسی کنیم.

 نشانه های کمبود ویتامین e

 ویتامین e می تواند جلوی رادیکال های آزاد و تومور را بگیرد برای همین بیشتر کسانی که که دچار بیماری سرطان می شوند دلیلش کمبود این ویتامین در بدن است  که امروزه این ویتامین برای درمان کسانی که دچار سرطان شده اند تجویز می شود. ویتامین e به طور طبیعی در طیف وسیعی از  از مواد غذایی وجود دارد به همین علت کمبود این ویتامین چیز شایعی نیست جز در مواردی که ممکن است بیماری پنهانی وجود داشته باشد می تواند مشکل ساز باشد.

از مزایای مصرف ویتامین e برای زنان و مردان نابارور  باید توجه کرد  چرا که در بحث ناباروری بسیار موثر است اگر فردی تغذیه مناسب و کامل داشته باشد به کمبود ویتامین e دچار نمی شود . این ویتامین امروزه در قالب قرص کپسول  و شربت و مکمل ها به داروخانه ها عرضه می شود. از مزایای دیگر ویتامین e درمان عفونت ها ، خطر گسترش بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهد و از جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان باعث زیبایی،شفافیت و درخشندگی پوست  است .

نشانه ها و علائم کمبود ویتامین e

از اصلی ترین نشانه های  کمبود ویتامین e در بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضعف  در عضلات: وجود ویتامین e برای سیستم عصب مرکزی یک ویتامین ضروری است و به عنوان یکی از  آنتی اکسیدان های اصلی بدن تعریف‌شده که کمبود آن باعث «استرس اکسیداتیو»، تولید اثر سمی و آسیب به ساختارهای درون سلولی می‌شود که در نهایت  احساس ضعف در ماهیچه‌ها به انسان دست می‌دهد.

ناتوانی در راه رفتن درست  یا ناموزون راه رفتن: از علائم کمبود ویتامین e  که باعث ایجاد نورون های خاصی به نام Purkinje شده و روند سیگنال رسانی به سیستم عصبی را مختل می‌کند و پیام را به درستی به مغز ارسال نمی کنند.

خستگی شدید و سوزن سوزن شدن بدن: آسیب دیدن فیبرهای عصبی مانع از انتقال سیگنال به‌ درستی شده و عامل ایجاد نوروپاتی محیطی می‌شود.

کاهش قدرت بینایی: کمبود ویتامین e باعث ضعیف شدن گیرنده‌های نور در شبکیه شده و سلول‌های چشم تضعیف می‌شوند  که در نتیجه این پدیده می‌تواند منجر به از بین رفتن دید در درازمدت شود.

اختلال در سیستم ایمنی بدن: برخی تحقیقات نشان می‌دهد کمبود ویتامین e می‌تواند مانع فعالیت سلول‌های ایمنی بدن شود که این امر در بزرگ سالان خطرآفرین می‌شود و به نوعی بدن انسان آماده پذیرش هر گونه بیماری از جمله سرطان می شود.

 از دیگر  عوارض و علائم  کمبود ویتامین e :

سقط جنین در زنان باردار

کم شدن اسپرم مردان و کاهش توانی تولید مثل

علائم و عوارض کمبود ویتامین E

روش های رفع کمبود ویتامین e

بهترین راه برای مقابله با  علائم کمبود ویتامین e داشتن یک برنامه غذایی سالم  است که بتواند این ویتامین را به بدن شما برساند  که درمان ان برای داشتن یک زندگی سالم ضروری است.

برای رفع کمبود این ویتامین در مرحله اول باید مواد غذایی که سرشار از این ویتامین است را مصرف کنیم خوشبختانه ویتامین e در بیشتر مواد غذایی وجود دارد، از جمله این مواد:  در جوانه و روغن جوانه گندم  که به وفور یافت می شود، روغن فندق ، روغن گلرنگ ، روغن بادام، روغن هسته انگور،  روغن آفتاب گردان، روغن زیتون ، خشکبار( پسته ،فندق، بادم، گردو)، سبزیجات (اسفناج ، کلم پیچ، سویا، سیب زمینی ، شلغم )، میوه جات به صورت نسبی این ویتامین  یافت می شود.

نشانه ها و علائم کمبود ویتامینe

در موارد دیگر با مراجعه به دکتر و تجویز مکمل ها و کپسول ویتامین e برای رفع کمبود ویتامین e تجویز می شود . هیچگاه نباید به صورت خود سر به مصرف مکمل ها بپردازیم چراکه مصرف زیاد یا خودسرانه ان باعث سردرد و خونریزی های شدید و همچنین نارسایی کلیه ها می شود.

منبع:آرگـــــامـــــگ

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود