آشنایی با گلو درد یک طرفه

0 12,661

در این مقاله، به انواع دلایل احتمالی گلودرد یک طرفه، زمان مراجعه به پزشک، علائم گلو درد عصبی و علت درد در سمت چپ گلو خواهیم پرداخت.

تجربه گلو درد یک فرایند ناخوشایند و بسیار دردناک و غیر قابل تحمل است که معمولا این مشکل برای ما جدی به حساب نمی آید اما در بعضی از مواقع دچار گلو درد یک طرفه می شویم که ممکن است نشانه یک عفونت جدی باشد که در بعضی مواقع علت آن می تواند آشکار باشد مانند دندان درد اما در بعضی مواقع هم علت ان می تواند پنهان باشد .

گلو درد یکی از شایع ترین درد ها در بین مردم است که ممکن علت های مختلفی داشته باشد اما معمول ترین علت ان که سرما خوردگی و آلرژی است، در بعضی موارد ما دچار گلو درد یک طرفه می شویم که ممکن است نگران کننده باشد چرا که احساس درد در یک طرف گلو درد رایجی نیست و به احتمال قوی نشان دهنده مشکل خاص در بدن فرد است.

علت به وجود امدن گلو درد یک طرفه چیست

علت گلو درد یک طرفه چیست؟

 آبسه دو لوزه : این علت از عوارض التهاب در لوزه است که در نهایت منجر به گلو درد یکطرفه می شود. که دلیل این اتفاق جم شدن چرک و عفونت در این قسمت است و باعث تورم و درد شدید در یک طرف گلو شود که در صورت درد شدید باید برای بررسی لوزه های خود به پزشک مراجعه کنید.

دکتر مایکل فریدمن، یکی از متخصصین  می گوید که:

“عفونت های باکتریایی استرپتوکوک که باعث گلودرد می شوند می توانند به بافت اطراف آن و لوزه ها نیز حمله کرده و موجب ایجاد آبسه شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، باکتری معمولا فقط یک طرف گلو را آلوده می کند.”

درد و تورم شدید در یک طرف گلو

پولیپ تارهای صوتی: تشکیل شدن پولیپ بر روی تار های صوتی باعث ایجاد گلو درد یک طرفه می شود که معمولا در یک طرف تار های صوتی گلو ایجاد می شود و احساس دردی ناخوشایند به فرد می دهد معمولا  در این حالت باعث می شود که صدای خشن شود و تغییر یابد و همچنین این پولیپ باعث ایجاد درد، سوزش، خارش در گلو و حتی گوش که این درد از یک گوش به گوش دیگر متغیر است.

یکی از زمینه ای اصلی در به وجود آمدن پولیپ استفاده بیش از حد معمول از تار های صوتی است که در این مواقع باید به به گلوی خود استراحت بدهید تا دچار مشکل نشود.

گلودرد یک طرفه به چه دلایلی ایجاد می شود

نورالژی : ایجاد مشکل در طول مسیر یک عصب خاص منجر به درد فراوانی می شود . که معمولا این عصب مربوط به اعصاب گوش، زبان و گلو می باشد که به طور معمول در یک طرف گلو این درد پدیدار می شود .شدت این درد زمانی بیشتر می شود که فرد برای غذا خوردن ، حرف زدن و خمیازه کشیدن دهان خود را باز می کند و متحمل درد زیادی می شود. .

اعمال دندان پزشکی: یکی از علت های گلو درد یک طرفه می تواند ناشی از اقداماتی باشد در دندان پزشکی ها انجام می شود. یکی از این اقدامات می تواند کشیدن دندان باشد که منجر به ایجاد درد و یا ایجاد آبسه در دهان باشد که به مرور به سمت گلو پیشروی کند و باعث ایجاد درد و تورم شود.

تومور: این بیماری ترسناک ممکن است کم شایع ترین علت  گلو درد یک طرفه باشد،که می توان درصد کمی را به این علت اختصاص داد. اما در بعضی از موارد با ایجاد تومور در یک طرف باعث ایجاد درد و تورم می شود می شود که در بیشتر موارد می تواند خوش خیم باشند .

ریفلاکس معده : این نوع بیماری وضعیتی است که اسید معده وارد گلو و مری می شود، مخصوصا در زمان دراز کشیدن این اتفاق بیشتر می شود که منجر به  گلو درد یک طرف می شود که می توان با مصرف مواد غذایی خاص از ایجاد رفلکس معده جلو گیری کرد.

ورم گره لنفی : این غدد در نزدیکی گلو بوده که هر گونه آسیب به این غدد باعث تورم و التهاب می شود که در نتیجه منجر با ایجاد در در یک طرف گلو می شود . یکی از اصلی ترین دلایل ورم این غدد لنفی عفونت ها و بیماری ها هستند.    منبع: آرگــامــگ

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود