تفاوت «مو» با دیگر سویه‌های ویروس کرونا

0 3,715

شناسایی سویه جدید ویروس کرونا به نام مو، نگرانی‎هایی را درباره این موضوع مطرح کرده است.

شبکه خبر: در حال حاضر تعداد انگشت شماری از سویه‌های نگران کننده ویروس کرونا وجود دارند که عبارتند از: آلفا، بتا، گاما و دلتا.

تاکنون نوع دلتا در دسته بندی «نگران کننده»، مسری تر، خطرناک‌تر و مقاوم‌تر از دیگر سویه‌ها در برابر درمان و قابل تشخیص است، اما دانستن درباره کرونای نوع «مو» به عنوان جدیدترین سویه شناسایی شده این بیماری ضروری است.

به گزارش «اِی بی سی»، شیوع گسترده ویروس کرونا به معنای سرعت بالای جهش ویروس این بیماری است؛ از این رو در جوامع کمتر واکسینه شده یا دارای نرخ بالای ابتلا مانند هند، برزیل، انگلیس و آمریکا، سویه‌های جدید به صورت مداوم کشف می‌شوند.

سازمان بهداشت جهانی اخیرا سویه جدیدی موسوم به «مو» را شناسایی کرده که در برخی از کشور‌ها در حال شیوع سریع است.

پیشتر نیز این سازمان سویه‌های زیر را شناسایی کرده و در رده نگران کننده قرار داده بود:

آلفا: نخستین بار در سپتامبر ۲۰۲۰ در انگلیس شناسایی شد؛ این نوع در مقایسه با سویه اصلی ۵۰ درصد مسری‌تر بوده و نرخ بستری و مرگ و میر را افزایش می‌دهد؛ این سویه در برابر واکسن مقاومت نمی‌کند.

بتا: نخستین بار در اکتبر ۲۰۲۰ در آفریقای جنوبی شناسایی شد؛ این سویه مانند آلفا، حدود ۵۰ درصد مسری‌تر از سویه اصلی است؛ سویه بتا در قیاس با آلفا، مقاومت بیشتری در برابر واکسن دارد؛ ضمن اینکه احتمال ابتلای مجدد به کرونا با این سویه بالاتر است و نرخ بستری و مرگ و میر را افزایش می‌دهد.

گاما: این سویه در نوامبر ۲۰۲۰ در ژاپن شناسایی شد؛ گاما مانند بتا، در برابر واکسن از خود مقاومت نشان می‌دهد و می‌تواند افراد واکسینه شده یا قبلا مبتلا شده را مجددا مبتلا کند؛ این سویه نرخ بالاتر بستری و مرگ و میر را در قیاس با سویه اصلی ثبت کرده است.

دلتا: نخستین بار در اکتبر ۲۰۲۰ در هند شناسایی شد؛ دلتا در حال حاضر در سراسر جهان شیوع پیدا کرده و انواع فرعی مانند دلتا پلاس دارد. این سویه مسری‌ترین سویه تاکنون شناسایی شده ویروس کروناست که درصد ابتلا را نسبت به سویه اصلی ۲ برابر افزایش داده و ۶۰ درصد عفونی‌تر از سویه آلفاست.

بار ویروسی مبتلایان به کرونای دلتا هزار برابر بیشتر از سویه‌های دیگر است؛ دریافت واکسن و پوشیدن ماسک مهم‌ترین راه مقابله با شیوع کرونای نوع دلتاست.

انواع مورد علاقه کرونا مانند انواع نگران کننده مسری بوده، در برابر سیستم ایمنی بدن مقاومت می‌کنند، در برابر درمان‌های موجود مقاوم‌تر هستند و تشخیص آن‌ها سخت‌تر است.

سویه جدید ویروس کرونا «مو» نام دارد که به فهرست شامل eta، iota، kappa و lambda افزوده شده است.

سویه «مو» نخستین بار در ژانویه ۲۰۲۱ در کلمبیا شناسایی شد و اکنون در ۳۹ کشور جهان مواردی از ابتلا به آن ثبت شده است.

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که سویه «مو» در برابر واکسن‌های کرونا مقاومت چندانی ندارند.

باید توجه داشت که سویه دلتا همچنان مسری‌ترین و مرگبارترین سویه بیماری کروناست.

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود