کرونا دلتا، این بار جان کودکان را نشانه گرفته است

0 3,733

یک متخصص ریه کودکان گفت: تب، سرفه و یا علائم گوارشی از اصلی‌ترین علائم ابتلا به کرونا در کودکان است.

باشگاه خبرنگاران: روح‌الله شیرزادی، فوق تخصص ریه کودکان با حضور در شبکه سلامت با اشاره به بیماری کرونا در کودکان اظهار کرد: متاسفانه این روز‌ها ابتلای کودکان به ویروس کرونا دلتا شدت بیشتری پیدا کرده است، به طوریکه بیشتر بیماران بستری در بیمارستان‌ها، کودکان هستند.

او افزود: با توجه به وضعیت ابتلای کودکان به کرونای دلتا که این روز‌ها در کشور شیوع پیدا کرده، ممکن است کودکان بیشتری به ویروس دلتا کرونا مبتلا شده و در زنجیره انتقال قرار گرفته باشند.

شیرزادی با اشاره به اینکه کودکان به راحتی می‌توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند، افزود: کرونای دلتا نسبت به گونه اصلی چند ویژگی دارد، یکی از ویژگی‌ها این است که سرعت انتقال آن بسیار بیشتر بوده و قدرت سرایت آن نسبت به ویروس ووهان بالاتر است، البته باید توجه کرد که در جهش ویروس آلفا یک نفر می‌تواند چهار نفر را مبتلا کند اما در ویروس دلتا یک نفر می‌تواند ۱۱ الی ۱۳ نفر را مبتلا کند.

این فوق تخصص ریه کودکان با اشاره به اینکه سرعت انتقال ویروس و تعداد افرادی که می‌تواند درگیر کند در گونه دلتا بیشتر است، ادامه داد: به طورکلی علائم ویروس کرونا شبیه به هم هستند اما علائمی مانند حالت سرماخوردگی، گلودرد، اسهال، استفراغ، بدن درد و سردرد ممکن است در کودکان مبتلا به کرونای دلتا دیده شود البته سرفه کمتر دیده شده است.

او بیان کرد: با این حال اگر علائم شدت پیدا کند، ویروس می‌تواند ارگان‌های دیگر را هم نیز درگیر کند، حتی مسائل ریوی ممکن است ایجاد شود و عوارض التهابی را بروز دهد. علائم بیماری در سنین پایین می‌تواند غیر اختصاصی باشد، با توجه به خفیف بودن علائم بیماری در کودکان و احتمال پایین بستری آن‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه باید اقدامات پیش بیمارستانی و پیشگیرانه با دقت بسیار بالایی صورت بگیرد.

شیرزادی یادآوری کرد: ممکن است این ویروس با علائم خیلی خفیف مانند تب، سرفه و یا علائم گوارشی مانند اسهال، دل پیچه، استفراغ و دل درد ظاهر شود، البته علائم شایع در بالغین مانند سرفه، تب، بدن درد و تنگی نفس است که الزاماً در کودکان دیده نمی‌شود.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود