حقایقی تازه‌ در مورد دیابت و درمان آن در جهان

0 3,718

نتایج مطالعه‌ای در مورد درمان دیابت در ۵۵ کشور کم‌ درآمد و متوسط نشان داد بسیاری از شرکت‌کنندگان در این مطالعه از ابتلا به بیماری خود بی‌اطلاع بودند و تنها کمتر از پنج درصد از مبتلایان به دیابت تحت درمان‌های دارویی و مشاوره سبک زندگی قرار دارند.

حقایقی تازه‌ در مورد دیابت و درمان آن در جهان

عصرایران: محققان در پژوهشی، داده‌های حاصل از یک نظرسنجی‌ها را جمع‌آوری کردند. در این نظرسنجی از افراد پرسیده شد از چه روش‌هایی برای کاهش قندخون، فشارخون و سطح کلسترول استفاده می‌کنند و چه توصیه‌هایی در مورد رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن دریافت کرده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی دیابت، خاطرنشان می‌کند از حدود ۴۶۳ میلیون بزرگ‌سال در جهان که دیابت دارند، تقریباً ۸۰ درصد از آن‌ها در کشورهای کم‌درآمد و متوسط ​​زندگی می‌کنند. در حالی‌که خطر ابتلا به دیابت، طیف وسیعی از عوارض ناتوان‌کننده و حتی کشنده از جمله حمله قلبی، سکته مغزی، نابینایی و آسیب به کلیه‌ها و اعصاب را در مبتلایان به این بیماری افزایش می‌دهد، درمان‌های دارویی برای این بیماری نیز نسبتاً ارزان است و ثابت‌شده با درمان به هنگام، می‌توان موجب کاهش عوارض و مرگ‌ و میر ناشی از دیابت شد.

با این‌حال، توانایی ارائه خدمات بهداشتی در کشورهای کم‌ درآمد و متوسط ​​برای تشخیص این بیماری و ارائه روش‌های درمانی اغلب محدود است. پزشکان دانشگاه میشیگان اخیراً مطالعه‌ای را برای تخمین میزان این مشکل انجام دادند.

محققان با استفاده از داده‌های حاصل از نظرسنجی استاندارد خانوار در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​که شامل اطلاعاتی در مورد نتایج آزمایش خون برای دیابت و درمان‌های معمول آن است، گزارش خود را ارائه کردند. این نظرسنجی‌ها داده‌های مربوط به بیش از ۱۰۰ هزار بزرگ‌سال در ۵۵ کشور با درآمد کم و متوسط ​​را ارائه داده است. آن‌ها کشف کردند تنها ۴.۶ درصد از افراد مبتلا به دیابت از بسته مراقبت‌هایی که سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای درمان این بیماری در مراقبت‌های اولیه توصیه می‌کند، برخوردار هستند.

در حالی‌ که ۵۰.۵ و ۴۱.۳ درصد از پاسخ‌دهندگان به ترتیب برای کاهش قند و فشارخون خود دارو مصرف می‌کردند، فقط ۶.۳ درصد از داروهای مصرفی داروهای کاهش‌دهنده کلسترول بود. به‌ طور کلی، ۳۲.۲ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند در مورد رژیم غذایی و ۳۱.۵ درصد در مورد کاهش وزن و ۲۸.۲ درصد در مورد ورزش مشاوره دریافت کرده‌ بودند.

نویسنده اصلی می‌گوید: ۸۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت در کشورها با درآمد کم و متوسط ​​زندگی می‌کنند و این آمار نشان از خطر بالای بروز عوارضی همچون حملات قلبی، نابینایی و سکته مغزی را ایجاد می‌کند.

او می افزاید: درمان به موقع دیابت جلوی بروز این عوارض و مرگ و میر ناشی از این بیماری را می‌گیرد.

این تحقیق در The Lancet Health LongevityTrusted Source منتشر شده است.

بیشترین میزان پوشش درمانی در کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب و کمترین میزان آن در اقیانوسیه (جزایر اقیانوس آرام) و آفریقای جنوبی است. محققان یافته‌های خود را به WHO منتقل کردند. این محققان می‌نویسند: یافته‌ها نشان می‌دهد که ارائه درمان نه‌تنها برای کاهش گلوکز بلکه همچنین برای کنترل [بیماری‌های قلبی عروقی] عوامل خطر مانند فشار خون بالا و افزایش کلسترول، در میان افراد دیابتی از اولویت‌های فوری جهانی است.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود