اهمیت صبحانه برای سلامت جسمی و روحی

0 3,730

در مورد اهمیت صبحانه فراوان صحبت شده است، زیرا این وعده غذایی تاثیر زیادی در یادگیری و سلامتی افراد دارد. بنابراین اشخاصی که به طور مرتب صبحانه میل می کنند، در طول زندگی خود از سلامت بیشتری برخوردار هستند.

 صبحانه مهمترین وعده غذایی می باشد، اما متاسفانه اغلب افراد به بهانه هایی مانند کمبود وقت یا نداشتن اشتها آن را به تعویق می اندازند، حتی امکان دارد صبحانه را از برنامه غذایی خود حذف کنند. خوردن این وعده غذایی معمولا یک ساعت بعد از بیداری تاثیر زیادی در سلامتی فرد دارد، همچنین موجب می شود، وی در طول روز با نشاط و پر انرژی باشد. در ادامه به بررسی موضوع اهمیت صبحانه پرداخته ایم.

اهمیت صبحانه و تاثیر آن بر سلامت جسمی و روحی افراد

خوردن صبحانه باعث بهبود عملکرد مغز شده و نیز از افت قند خون جلوگیری می کند. اما توجه به این موضوع که ماده غذایی مناسب برای این وعده غذایی چیست، مهم است؛ خوردن قند و چربی در صبحانه توصیه نمی شود، شما می توانید به جای آن از ۱۰ گرم پروتئین و ۵ گرم فیبر به همراه آنتی اکسیدان استفاده نمایید، به این علت که پروتئین ها برای ترمیم ماهیچه ها مفید می باشند. همچنین خوردن مواد غذایی فیبر دار از نوسانات قندی جلوگیری کرده و مانع آسیب های ناشی از افزایش قند خون می شود. مصرف چربی های اشباع نشده ای نظیر تخم مرغ و آواکادو خرد شده نیز گزینه های مناسبی برای صبحانه می باشند.

اهمیت وعده غذایی صبحانه

متخصصان تغذیه تاکید فراوانی بر روی خوردن صبحانه دارند؛ مطالعات آنها نشان داده است که صبحانه، توانایی حل مساله را افزایش داده، همینطور موجب تمرکز زیاد، خلاقیت و تقویت قوای فکری در فرد می شود. در ادامه برخی از دلایل اهمیت صبحانه را گردآوری کرده ایم.

افرادی که روز خود را با خوردن صبحانه شروع می کنند، شاداب تر هستند و نیز در طول روز، انرژی زیادی برای حرکت و فعالیت دارند.

مصرف صبحانه، قند خون را تا حداقل ده ساعت در حد طبیعی نگه می دارد. خوردن صبحانه اشتها را کنترل کرده و میل خوردن شیرینی و نشاسته را برطرف می کند.

وعده غذایی صبحانه برای کودکان بسیار مهم است، زیرا گیرایی آنان برای فهم مطالب جدید را افزایش داده و موجب می شود بچه ها تمرکز و دقت بیشتری بر روی مطالب درسی داشته باشند.

مهم بودن صبحانه

کودکانی که از خوردن صبحانه امتناع می ورزند ممکن است، دچار کمبود ویتامین ها و مواد معدنی همچون آهن، روی، کلسیم و ویتامین B2 شوند.

داشتن یک برنامه غذایی کامل در صبحانه که شامل غلات، شیر، میوه می باشد، از ابتلا به دیابت جلوگیری کرده و همینطور به منظور کاهش وزن نیز مناسب می باشد.

فرد به دلیل نخوردن صبحانه و نرسیدن غذا به مغز در طول روز احساس خستگی می کند و همچنین کج خلق می شود.

افرادی که صبحانه نمی خورند، معمولا در وعده های دیگر تمایل بیشتری برای خوردن غذا دارند، در نتیجه این مساله موجب اضافه وزن آنها شده و چاق می شوند.

اهمیت صبحانه به این دلیل است که با خوردن این وعده غذایی، انرژی لازم برای انجام فعالیت های روزانه برای بدن کسب می شود.

اهمیت خوردن صبحانه

در این مقاله به بررسی موضوع اهمیت صبحانه و تاثیر این وعده غذایی مهم در سلامتی و روحیه افراد پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای شما سودمند بوده باشد. شما همواره می توانید با مراجعه به بخش رژیم غذایی مجله اینترنتی نصرینو از سایر مطالب مربوط در این زمینه آگاهی کسب کنید.

 

 

منبع: آرگــامــگ

 

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود