اشتها آورهای طبیعی و خانگی

0 3,832

چه مواد غذایی در افزایش اشتها نقش دارند؟ احساس گرسنگی و میل به خوردن مواد غذایی، اشتها نامیده می شود اما گاهی افراد به دلیل بیماری، وضعیت روانی نامناسب یا مصرف برخی داروها دچار بی اشتهایی می شوند…

مصرف برخی از مواد غذایی می تواند مانند یک نوع اشتها آور طبیعی عمل کند. مثلا خوردنی هایی مانند هویچ، کرفس، قارچ، شغلم، سیر، زنجبیل، عسل و شکلات جزو این دست طبقه بندی می شوند، به همین منظور از این مواد می توان برای افزایش اشتها به خصوص در کودکان استفاده کرد.

گاهی افراد به دلایل مختلفی مانند بیماری و یا نامناسب بودن شرایط روحی و روانی دچار کم اشتهایی می شوند که در این مواقع ممکن است ، بدن فرد دچار کمبود مواد مغذی و ضعف در دستگاه ایمنی شود. بنابراین برای حل این مشکل به افراد توصیه می شود از برخی مواد غذایی اشتها آور طبیعی استفاده نمایند.

مواد طبیعی اشتها آور

مواد غذایی اشتها آور طبیعی

بی اشتهایی و میل نداشتن به غذا می تواند به خاطر مشغله کاری زیاد و یا افسردگی رخ دهد. در این صورت، شخص با بیماری های زیادی روبه رو خواهد شد. بنابراین برای تحریک اشتهای این افراد راهکارهای مختلفی وجود دارد، یکی از این راه حل ها استفاده از مواد غذایی اشتها آور است که در ادامه این مطلب به معرفی برخی از آنها پرداخته ایم. فراموش نکنید تمام اقداماتی که در این زمینه انجام می گیرد حتما باید با مشورت پزشک صورت پذیرد.

مواد طبیعی افزایش دهنده اشتها

اشتها آور های طبیعی به چند دسته تقسیم می شوند؛ مواد غذایی که دارای قند های ساده هستند معمولا زود هضم می باشند، برخی مانند انواع ترشی و چاشنی هایی مانند سیر و پیاز ترشح بزاق را افزایش می دهند. مواد غذایی مثل ماهی، گردو و برخی میوه ها نیز حاوی اسید چرب امگا ۳ می باشند.

زنجبیل : این نوع ماده غذایی از جمله طعم دهنده ها به شمار می رود که به عنوان اشتها آور طبیعی معرفی شده است.

هویچ : به منظور استفاده از این اشتها آور، تخم هویچ را به میزان یک قاشق قهوه خوری در یک فنجان آب جوش دم کنید و یا اینکه از آب هویچ خام استفاده نمایید. هویچ یک منبع غنی از ویتامین A می باشد که موجب افزایش اشتها می شود.

منابع طبیعی اشتها آور

روغن زیتون : روغن زیتون به دلیل اسید های چرب مفیدی که دارد، استفاده از آن به همراه غذا باعث افزایش اشتها می شود. همچنین استفاده از آن در آشپزی نیز بسیار مناسب می باشد.

شلغم پخته : این نوع ماده غذایی حاوی فسفر بوده که برای مغز بسیار مفید می باشد. همچنین اشتها آور می باشد.

قارچ : قارچ ها دارای پروتئین می باشند که فایده زیادی برای بدن دارد. همچنین آزمایشات اخیر نشان داده است که عصاره این ماده غذایی برای مقابله با برخی از ویروس ها کاربرد دارد.

انجیر : انجیر یک منبع سرشار از ویتامین های A،B،C بوده و همچنین حاوی قند می باشد. برای این ماده غذایی مفید خواص درمانی زیادی ذکر شده است.

اشتها آور های طبیعی

انار : انار و لیمو ترش شفا بخش بوده و به منظور حفظ سلامتی و پیشگیری از برخی از بیماری ها مناسب می باشند. در این میان استفاده از انار شیرین بیشتر توصیه می گردد زیرا به دلیل ترکیباتی که در آن وجود دارد، سموم را دفع کرده و نشاط آور است.

عرق شاتره : شاتره، یکی دیگر از جمله عرقیاتی می باشد که به عنوان یک اشتها آور طبیعی عمل کرده و مصرف آن برای تامین مایعات بدن نیز مفید می باشد.

سیر : این اشتها آور طبیعی خواص درمانی زیادی دارد که به دلیل وجود ماده ای به نام الیلین، بدن را از ابتلا به برخی از بیماری ها حفاظت می کند. مصرف زیاد سیر به خصوص برای افرادی که عارضه های پوستی و همچنین بیماری های گوارشی دارند، توصیه نمی گردد.

اشتها آور طبیعی

لزوما مصرف مواد غذایی به تنهایی اشتها آور نمی باشد، بلکه شرایط و محیطی که غذا در آنجا سرو می شود، همچنین رفتار افرادی که با آنها هم سفره هستیم ، مثلا شاد یا غمگین بودن آنها تاثیر زیادی در افزایش یا کاهش اشتهای افراد دارد که باید به این مسائل توجه شود. منبع: آرگــامــگ

 

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود