نقش چربی ها در بدن چیست؟

0 14,087

سه نقش چربی در بدن: ۱-در ساخته شدن غشای سلول ها ۲-دور تا دور اندام های داخل بدن را می پوشاند و آنها را از آسیب و ضربه حفظ می کند. ۳-انرژی زایی

در این بخش به معرفی نقش چربی ها در بدن پرداخته ایم؛ چربی ها بخش مهمی از اجزای بدن انسان هستند که شامل دو بخش کلسترول و اسیدهای چرب می باشند. چربی در همه سلولها و بافت های بدن وجود داشته و به عنوان پوشش و لایه محافظتی برای اعضا و اندام های بدن به شمار می رود، همچنین در غشای سلولی نیز نقش مهمی بر عهده دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مطلب ما را دنبال نمایید.

آشنایی با نقش چربی ها در بدن

چربی ها  یکی از غذا های مهم و اصلی روزانه افراد می باشد که نقش مهمی در تامین و حفظ سلامتی آنها دارد. لایه خارجی ضد آب که بر روی پوست بدن قرار دارد، از جنس چربی بوده که علاوه بر شادابی و استحکام پوست به حفظ رطوبت آن نیز کمک زیادی می کند. به طور کلی دو نوع چربی وجود دارد؛ چربی های اشباع شده و چربی های اشباع نشده یا غیر اشباع

نقش چربی در بدن

چربی های اشباع نشده یک نوع چربی مضر می باشد که از گوشت و غذاهای پر چرب به دست می آید و مصرف آنها معمولا موجب افزایش کلسترول می شود که به منظور پیشگیری از عوارض آن، لازم است به مقدار کمتر مصرف شود.

چربی های غیر اشباع در مواد غذایی مانند ماهی های چرب و آووکادو وجود داشته و مصرف آنها، کلسترول خون را بالا نمی برد. بنابراین استفاده از این نوع چربی ها مناسب تر بوده و کم ضرر می باشد. در ادامه به معرفی چند مورد از نقش چربی ها در بدن پرداخته ایم که آگاهی از این اطلاعات می تواند برای شما مفید واقع شود.

نقش روغن و چربی ها در بدن

چربی ها، نقش مهمی در تامین انرژی بدن ایفا می کنند. هر گرم چربی، ۹ کالری دارد. در حالی که دیگر گروه های غذایی نسبت به چربی ها، مقدار کالری کمتری تولید می کنند. مصرف این نوع غذاها مفید بوده و موجب می شود فرد با وجود اینکه غذای کمتری مصرف می کند، انرژی لازم را کسب نماید.

چربی ها، همچنین باعث تولید آنزیم ها و هورمون ها می شود که وجود آنها در بدن ضروری بوده و نقش مهم و تاثیر گذاری ایفا می کنند.

ویتامین های K، A،D، E از جمله ویتامین های محلول در چربی هستند و نقش مهمی در رشد و ترمیم سلولی بدن بر عهده دارند.

نقش چربی ها در بدن

همانطور که قبلا گفتیم، چربی ها نقش حفاظتی در بدن دارند و در برابر ضربه ها و برخی از آسیب ها بیرونی می توانند مانند ضربه گیر عمل کرده و از بدن محافظت نمایند.

چربی های بدن یک نوع ذخیره انرژی محسوب می شوند و در صورتی که دسترسی به غذا وجود نداشته باشد، تا مدتها بدن می تواند از آن استفاده نموده و به زنده ماندن شخص کمک نماید.

منبع: آرگــامــگ

 

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود