یک راهکار ساده برای مطمئن شدن از کیفیت عینک آفتابی | در انتخاب عینک به چه نکاتی دقت کنیم؟

به توصیه متخصصان:

0 3,739

استفاده از عینک آفتابی یک کار ضروری برای محافظت از چشم است اما کیفیت این عینک‌ها هم مهم است. در این گزارش با یک راهکار ساده و فوری برای سنجش میزان مرغوبیت عینک آفتابی آشنا می‌شوید.

همشهری آنلاین: بررسی‌ها نشان داده قرار گرفتن طولانی مدت چشم در برابر نور خورشید باعث ایجاد آب مروارید و صدمه‌های دیگری می‌شود که جبران آن دشوار است. به همین دلیل چشم‌پزشکان استفاده از عینک آفتابی و کلاه لبه‌دار را توصیه می‌کنند.

در تابستان میزان تابش اشعه ماورای بنفش ( UVA و UVB ) حداقل سه برابر بیشتر از زمستان است؛ تمایل ما به استفاده از استخر یا رفتن به ساحل هم زمینه قرار گرفتن در معرض آفتاب را بیشتر می‌کند. با این حال در ورزش‌های زمستانی یا زمانی که از داروهای خاصی استفاده می‌کنیم هم باید بیشتر مراقب چشم‌هایمان باشیم.

عینک‌های آفتابی باید ممانعتی ۹۹درصدی از ورود اشعه ماورای بنفش به چشم داشته باشند. خوب است بدانید که UVB نسبت به UVA خطرناک‌تر است. عدسی‌های شیشه‌ای و پلاستیکی به صورت عمومی این اشعه را جذب می‌کنند اما میزان جذب آنها با افزودن مواد شیمیایی خاص و پوشش سطح آنها افزایش می‌یابد. جذب UV تا ۴۰۰نانومتر به معنای جذب صددرصدی اشعه مضر برای چشم است.

۱- در بازار، عینک‌های آفتابی‌ متنوعی وجود دارد و همین تنوع ممکن است ما را در خرید سردرگم کند. عینک شما می‌تواند هر رنگی داشته باشد. این یک انتخاب سلیقه‌ای است اما میزان تیرگی عدسی آن در صورتی که با نورهای شدیدی روبرو هستید باید بیشتر باشد. رنگ و درجه تیرگی عدسی ربطی به جذب اشعه UV ندارد و بهتر است با توجه به سلیقه و شرایط خود آن را انتخاب کنید.

۲- عدسی‌های آینه‌ای با لایه نازکی از روکش‌های فلزی پوشیده شده‌اند و ورود اشعه مرئی به چشم را کاهش می‌دهند. با این حال در مورد ورود UV باید تست شوند. اشعه یو وی با اشعه مرئی فرق دارد.

۳- عدسی‌های پلاریزه انعکاس نور را از سطوح صاف و صیقلی از بین می‌برند. این ویژگی هم به UV ربطی ندارد اما ممکن است برخی عدسی‌های پلاریزه به دلیل مواد شیمیایی‌ای که در ساختشان استفاده شده میزان ورود UV را هم محدود کنند. عینک‌های پلاریزه برای رانندگی و ماهیگیری انتخاب خوبی هستند.

یک راهکار ساده برای مطمئن شدن از کیفیت عینک آفتابی | در انتخاب عینک به چه نکاتی دقت کنیم؟

چگونه از کیفیت عینک آفتابی خود مطمئن شویم؟

به توصیه متخصصان چشم‌پزشکی، با توجه به یک نکته مهم می‌توانید از کیفیت عینک خود مطمئن شوید: عدسی عینک را در برابر یک نمای مستطیلی‌شکل قرار دهید. مثلا عینکی را که قصد خرید آن را دارید، مقابل کاشی‌های کف مغازه بگیرید. در فاصله مناسبی از چشم، یکی از چشم‌هایتان را ببندید و عینک را به‌آرامی در جهت بالا و پایین و چپ و راست حرکت دهید. اگر خطوط مستطیل، به‌خصوص در مرکز عدسی، تغییر شکل نداد و کج و معوج نشد، عدسی کیفیت مناسبی دارد.

► اینکه عدسی عینک آفتابی پلاستیکی باشد یا شیشه‌ای، تنها از جهت شکستگی و ضربه اهمیت دارد. پلاستیک‌های پلی کربناتی که در ساخت عینک استفاده می‌شوند، نسبت به شیشه‌ها در برابر شکستگی مقاوم‌تر هستند اما خراش‌پذیری بیشتری هم دارند. به همین دلیل برخی عینک‌ها با یک پوشش ضد خش عرضه می‌شوند.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود