تاریخ دقیق روز جهانی جنگل در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

0 3,711

اول فروردین، نخستین روز زایش طبیعت و سرسبزی گل، گیاه و درخت از سوی مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی جنگل وارد تقویم زندگی شد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۲ روز بیست و یکم مارس (اول فروردین) را با هدف حفاظت و ارتقای سطح آگاهی‌ مردن و دولت ها از نقش و جایگاه جنگل‌ها در تحقق توسعه پایدار به عنوان روز جهانی جنگل اعلام نمود.

جنگل‌ها از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین پوشش‌های زمین هستند که با وجود جمعیت روبه ‌رشد جهانی در دنیای مدرن امروز و افزایش تقاضا برای محصولات جنگلی و یا زمین بیشتر برای کشاورزی، ساخت‌وساز و مواردی از این قبیل، هر روز بیش از پیش در معرض تخریب و نابودی قرار دارند.

تاریخ دقیق روز جهانی جنگل در تقویم سال ۱۴۰۱

تاریخ روز جهانی جنگل در تقویم شمسی برابر است با:

یکشنبه روز ۱ ماه فروردین سال ۱۴۰۱

تاریخ روز جهانی جنگل در تقویم قمری برابر است با:

روز ۱۸ ماه شعبان سال ۱۴۴۳

تاریخ روز جهانی جنگل در تقویم میلادی برابر است با :

روز ۲۱ ماه مارس سال ۲۰۲۲

درختان بیشترین اکسیژن موجود در طبیعت برای زنده ماندن را تولید می کنند. آن‌ها در روزهای گرم برای ما سایه خنک فراهم می‌کنند و به محیط، طبیعت زیبایی می‌دهند.

به خاطر همه این دلایلی که ذکر کردیم یا همچنان ناگفته مانده‌اند، نگهداری از درختان در روی سیاره زمین باید به یک اولویت برای ما تبدیل شود که به‌تازگی این اتفاق افتاده است. البته میلیون‌ها هکتار از جنگل‌ها هر ساله از بین می‌روند اما هنوز هم مسیر طولانی را در پیش داریم و باید پیشرفت کنیم.وضعیت جنگل‌ها برای همه ما روی کره زمین به دلایل متعددی اهمیت دارد.14000101000009637518834556859389 34592 PhotoT e1636211721530 - تاریخ دقیق روز جهانی جنگل در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

۸۰ درصد از تنوع زیستی ما در جنگل‌ها موجود هستند و هر سال بسیاری از گونه‌ها به دلیل تخریب درختان و جنگل‌ها منقرض می‌شوند. البته جنگل‌ها نقش مهمی هم در تغییرات آب و هوایی دارند و بین ۱۲ تا ۱۸ درصد از حذف کربن جهان و گرمای جهانی به دلیل تخریب جنگل هاست.

جنگل ها همچنین عامل ایجاد غذا، فیبر، آب و داروها برای ۱.۶ میلیارد جمعیت دنیا هستند؛ مخصوصاً افراد فقیر. روز جهانی جنگل هم حاکی از این موضوع است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۲ روز بیست و یکم مارس (اول فروردین) را با هدف حفاظت و ارتقای سطح آگاهی‌ مردم و دولت‌ها از نقش و جایگاه جنگل‌ها در تحقق توسعه پایدار به عنوان روز جهانی جنگل اعلام کرد.14000101000009637518834621551736 75836 PhotoT e1636211833121 - تاریخ دقیق روز جهانی جنگل در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

هدف اصلی این روز ارج نهادن به نقش بی‌بدیل و تاثیرگذار جنگل‌ها در نیل به توسعه پایدار و حفظ بستر حیات برای بقای انسان و همه موجودات زنده است.جنگل‌های شمال کشور حدود ۲ میلیون هکتار مساحت دارد و بیش از ۸۰ گونه درختی و درختچه‌ایی در این جنگل‌ها وجود دارد. جنگل‌های شمال به “جنگل‌های هیرکانی” نیز معروف است .

 

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود