آتشکده یزد

0 3

اگر دلتان می خواهد در دل تاریخ این مرز و بوم کند و کاو کنید شهر یزد انتخابی مناسب برای شما می باشد. در این شهر باستانی جاذبه هایی از ادیان مختلف به جا مانده که هر یک جذابیت های خاص خود را دارند. یکی از معروف ترین مکان های دیدنی این شهر “آتشکده یزد” می باشد که از مهم ترین بناهای زرتشتیان در ایران می باشد.
آتشکده نوعی عبادتگاه است که در آیین زرتشت بسیار مقدس بوده و در آن آتشی وجود دارد که خواندن کتاب زرتشت و انجام آیین زرشت در مقابل آن صورت می گیرد. آتشکده یزد که با نام “آتشکده ورهرام” نیز شناخته می شود در دوره اول پهلوی در سال ۱۳۱۳ بنا شده و قدمتی دیرینه دارد. این مکان که از سال ۱۳۷۸ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است از دهه ۴۰ میزبان علاقه مندان می باشد.

 

آتشکده یزد

معماری آتشکده یزد

آتشکده ها معمولا دارای معماری ساده ای هستند که هیچ گونه اثری از تجملات در آن ها دیده نمی شود، آتشکده یزد هم این ویژگی را حفظ کرده و ساختمانی ساده دارد که در ساخت آن از معماری هخامنشی و هندی الهام گرفته شده است. بنای آتشکده بر روی سکویی به ارتفاع ۲۱ متر از سطح زمین قرار دارد که برای رسیدن به ورودی آن باید ۸ پله را پشت سر بگذارید. در جلوی ساختمان سرستون های سنگی و زیبایی دیده می شود. گردشگران تور داخلی هنگام ورود به داخل آتشکده تصاویری مربوط به زرتشت و کتاب مقدس اوستا را مشاهده می کنند، کمی جلوتر آتش برافروخته این مکان که از اهمیت والایی برخوردار می باشد خودنمایی می کند.
در مقابل این ساختمان حوضی بزرگ و مدور شکل تعبیه گشته که جلوه ای خاص به فضا بخشیده است. در بخش های دیگر حیاط آتشکده، حمام و توالت های قدیمی قرار گرفته؛ همچنین درختان سرسبز کاج و سرو در دوسوی ساختمان و حیاط کاشته شده و سبب طراوت محیط شده اند. این مکان آرامشی وصف ناپذیر دارد. 

 

آتشکده یزد

آداب ورود به آتشکده یزد

برای ورود به این مکان مقدس باید آدابی را رعایت نموده که به شرح زیر است:
۱.پاک بودن
۲.رعایت نظافت
۳.استفاده از لباس های رنگ روشن

بخش های مختلف آتشکده یزد

آتشکده زرتشتیان یزد بخش های جذابی دارد که بازدیدکنندگان می توانند با تماشای آن ها اطلاعات بیشتری از دین زرتشت و آیین مربوط به آن کسب نمایند. این بخش ها عبارتند از:
۱. طرح فروهر: یکی از محبوب ترین طرح و نقش هایی که در این ساختمان وجود دارد، نگاره فروهر است که بر بالای ورودی بنا توجه ها را به خود جلب می کند. این نگاره که با ظرافتی مثال زدنی شکل گرفته، هنر دست کاشی کاران ماهر یزدی است.

 

آتشکده یزد

۲. تالار ورجاوند: این تالار را آقای جمشید امانت برای زنده نگه داشتن یاد همسر خود ساخته بود که در سال ۱۳۸۷ مورد بازسازی قرار گرفت. این مکان هم اکنون به نمایشگاهی برای آشنایی با فرهنگ و آیین زرتشت مبدل شده است. 

 

آتشکده یزد

۳. آب انبار آتشکده یزد: آب انبار این نیایشگاه زرتشتی در طبقه زیرین تالار ورجاوند واقع شده است. 

 

آتشکده یزد

آتش ۱۵۰۰ ساله در آتشکده یزد

آتش ورهرام که هم اکنون در این آتشکده وجود دارد، در حدود ۱۵۰۰ سال است که خاموش نشده و همین امر قداست آن را بیشتر نموده است. پیش از ساخت این مکان، آتش مورد نظر در شهرهای مختلف یزد جابجا می شد تا از دست بیگانگان به دور باشد و حفظ بماند تا این که در سال ۱۳۲۱ به این آتشکده انتقال یافت. این آتش در اتاقی وسیع به دور از نور خورشید قرار دارد و اتاق هایی در اطراف آن برای راز و نیاز تعبیه شده است. آتش ورهرام درون ظرفی بزرگ از جنس برنز می باشد و در یک محفظه شیشه ای نگه داری می گردد.

 

آتشکده یزد

قیمت بلیط آتشکده یزد

بهای بلیط آتشکده یزد برای اتباع ایرانی ۳ هزار تومان و برای اتباع خارجی ۱۵ هزار تومان می باشد.

زمان بازدید از آتشکده ورهرام

گردشگران تور یزد اگر در فصل بهار یا تابستان قصد بازدید از این مکان را دارند باید بین ساعات ۸ الی ۱۱:۴۵ و ۱۶ الی ۱۹:۴۵ به آن مراجعه کنند. اما ساعات کار این مجموعه در فصل پاییز و زمستان ۸ الی ۱۱:۴۵ و ۱۵ الی ۱۸:۴۵ می باشد.

آتشکده یزد

 

آدرس آتشکده یزد

یزد/ بلوار آیت الله کاشانی

شماره تماس آتشکده یزد

۰۳۵۳۶۲۴۴۱۸۵
 

منبع:لحظه آخر

-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود