پونت نئوف

0 3,705

شهر پاریس دارای معماری بسیار زیبایی است که قدم زدن در سطح آن برای هر توریستی جذابیت دارد. قدیمی ترین پُلی که بر روی رودخانه سن امتداد پیدا کرده “پل پونت نئوف” نام دارد که از بخش غربی جزیره ایل دولاسیته عبور می کند.

پونت نئوف

این پل را می توان نخستین پلی دانست که در شهر پاریس سنگ فرش شده بود و مسیر پیاده رو و ماشین رو در آن تفکیک شده بود. همچنین اولین پلی که علاوه بر راه مخصوص خودروها دارای مسیر پیاده رو می باشد هم پونت نئوف است. وجود مجسمه سواره نظام هانری چهارم بر روی این پل، توجه گردشگران تور پاریس را به خود جلب کرده است.

پونت نئوف

تاریخچه پونت نئوف

تا اواسط سده ۱۶ میلادی ۲ پل بر روی رودخانه سن ساخته شده بود که پاسخگوی رفت و آمد بی شمار خودروها نبود، به هیمن دلیل هانری سوم (پادشاه وقت فرانسه) دستور داد تا برای حل این مشکل پل جدیدی بر روی این رودخانه ساخته شود. به دلیل عدم امکانات لازم، ساخت این سازه کمی به طول انجامید و در سال ۱۶۰۴ انجام پذیرف؛ نهایتا در سال ۱۶۰۷ زمانی که هانری چهارم حکومت را در دست گرفته بود، آن را به طور رسمی افتتاح کردند و نام پل جدید یا پونت نئوف را برای آن انتخاب کردند تا از دو پل قبلی متمایز باشد.

بعد از فوت هانری چهارم، مجسمه سواره نظام او را در مرکز این میدان قرار دادند ولی در پیِ انقلاب فرانسه این مجسمه هم همچون بسیاری از سازه های دیگر شهر ویران شد؛ اما در سال ۱۸۱۸ یک مجسمه دیگر با فاکتورهایی کاملا مشابه را در همان مکان قرار دادند که امروزه هم قابل مشاهده می باشد.

پونت نئوف

از آن جایی که بر روی این پل هیچ خانه ای ساخته نشده، می توان چشم انداز بسیار زیبایی از رودخانه سن و موزه لوور را تماشا کرد و از قدم زدن در این فضای تماشایی لذت برد. طول پل پونت نئوف ۲۳۲ متر و عرض آن ۲۲ متر می باشد؛ همچنین در طراحی آن تعداد ۱۲ طاق در نظر گرفته شد که زیبایی های آن را دوچندان نمایش می دهد. این پل در طول تاریخ چندین مرتبه بازسازی شده که آخرین مرمت آن از سال ۱۹۹۴ آغاز شد و در سال ۲۰۰۷ پایان یافت. برای زیباسازی پونت نئوف از حدود ۳۸۰ صورتک سنگی متفاوت استفاده شد که امروزه نسخه کپی شده آن ها را مشاهده می کنیم؛ نسخه اصلی این صورتک ها در موزه های پاریس نگه داری می شوند.

این پل که یکی از جاهای دیدنی پاریس می باشد، در سال ۱۸۸۹ به عنوان یکی از بناهای تاریخی کشور فرانسه به ثبت رسید.

پونت نئوف

منبع:لحظه آخر

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود