غول رودس

0 3,772

غول رودس نام تندیسی است از هلیوس (Helios) ‐ خدای خورشید ‐ که به قولی در ورودی بندر شهر رودس در یونان، قرار داشته‌است و به همین دلیل به غول رودس معروف گشته‌است.

در کوی اتصال سه قاره آفریقا، اروپا و آسیا کشوری با نام یونان به پایتختی شهر آتن قرار گرفته است که از آن به عنوان مهد فرهنگ غرب نیز یاد می شود. یونان دارای تاریخ منحصر به فرد و پر فراز و نشیبی می باشد که میراث فرهنگی غنی نیز  مانند قلعه آکروپلیس یونان و معبد پارتنون  را  در خود جای داده است هم چنین حکایاتی از عجایب هفتگانه جهان که در تاریخ کشور یونان ثبت شده است می توان به غول رودس و تندیس زئوس در المپیا که آثاری بدیع در دنیای معماری و پیکر تراشی در جهان است اشاره کرد.
غول رودس الهام گرفته از خدای خورشید یا همان هلیوس یکی از اسطوره های یونان باستان می باشد که پس از هر سپیده دم سوار بر ارابه چهار اسبه اش از سمت شرق حرکت می کرده و تا غروب خورشید در آسمان ها می تاخت از همین رو خدایان یونان و مردمان این کشور او را آگاه از تمام اتفاقات مختلف می دانستد. از نمادهایی که هلیوس را با آن معرفی می کردند می توان به شلاق و زمین اشاره کرد. مشخصات ظاهری هلیوس در تمامی افسانه ها و داستان ها به صورت یک جوان زیبا، با موهای مجعد و بدون ریش به تصویر کشیده شده است.
تاریخچه غول رودس
فردی به نام چارلز لیندوس از معماران یونان باستان در سال های ۲۸۰ تا ۲۹۲ قبل از میلاد مسیح به احترام جنگ هایی که ارتش یونان بر آن پیروز شده بود طرح و ایده غول رودس را مطرح کرد. غول رودس نماد اسطوره خورشید یعنی همان هلیوس بود که چارلز لیندوس برای بررسی تمامی جوانب مجسمه در ابتدا یک مدل مینیاتوری یک متری از تندیس را ساخت اما متاسفانه موفق به تکمیل مجسمه نشد. به نقل برخی از تاریخ نویسان چارلز به دلیل اشتباه در محاسبات ساخت غول رودس خودکشی کرده است البته این روایت تنها یک فرضیه است و هیچ مدرکی برای اثبات آن وجود ندارد. ۳۰۵ سال پیش از میلاد مسیح بر سر فرمانروایی جزیره رودس میان دو سردار بطلمیوس و آنتیگونوس اختلاف وجود داشت از همین رو آنتیگونوس با لشکری ۴۰.۰۰۰ نفری به جزیره رودس حمله کرد اما همدستی بطلیموس با فرمانروایان بومی رودس مانع پیروزی سپاهیان آنتیگونوس شد و آنان به نشانه تسلیم اسلحه هایشان را در رودس رها کردند و باز گشتند. غول رودس این ماندگاری در اذهان را تا به امروز مدیون همین جنگ می باشد زیرا فلز مورد نیاز ساخت این تندیس از ذوب سلاح های به جا مانده از لشکر شکست خورده آنتیگونوس و مابقی هزینه های آن نیز از فروش غنیمت های به دست آمده از این جنگ تامیین شده است و پس از ۱۲ سال تلاش بی وقفه ساخت آن به پایان رسید.
آنچه که سبب شده است غول رودس در لیست عجایب هفتگانه جهان قرار گیرد:
این مجسمه دارای ۳۳ متر ارتفاع، ۱۵ تن برنز و ۹ تن آهن در نما می باشد که پس از تکمیل ساختار پیکر آن به کمک سنگ مرمر پر شد و یک لایه از برنز سطح خارجی تندیس را پوشاند. جالب است که بدانیم غول رودس در حالی که دو پای آن کاملا باز از هم بود بر شالوده ای مرمر به ارتفاع ۱۵ متر مربع قرار گرفته بود که همین امر آن را به یک تندیس تنومند و عظیم الجثه بر روی رود رودس تبدیل کرده بود.
عاقبت غول رودس
غول رودس نزدیک به ۵۶ سال با اقتدار بر جزیره رودس استوار بود تا اینکه در سال ۲۲۶ میلادی به دلیل سانحه طبیعی زلزله این تندیس از زانو شکست و داخل آب افتاد بنا به روایاتی که وجود دارد ۸۰۰ سال این تندیس بر روی زمین باقی مانده بود تا اینکه اعراب به جزیره رودس حمله کردند و این جزیره را بخشی از قلمرو خود قرار دادند که این اتفاق سرگذشت تلخی را برای مجسمه رقم زد، اعراب غول رودس را تکه تکه کردند و به نرخ بسیار ناچیزی به یک بازرگان یهودی فروختند. اینگونه بود که ردپای این اثر ارزشمند از کشور یونان پاک شد و امروزه تنها حکایتی از آن به جای مانده است. مسافران تور یونان جالب است که بدانند فرضیه ای بر اینکه مجسمه آزادی آمریکا الهام گرفته از غول رودس می باشد وجود دارد که پلاک آویخته شده در پایین مجسمه آزادی که بر آن حک شده است غول جدید مهر تاییدی بر این فرضیه خواهد زد.
آیا امکان باز سازی غول رودس وجود دارد؟
در سال ۲۰۰۰ برخی از دانشمندان یونانی، انگلیسی، اسپانیایی و ایتالیایی طرح بازسازی غول رودس را مطرح کردند اما اینبار نه کاملا شبیه به نمونه قبلی بلکه با حدودا ۵۱ متر ارتفاع و شمایلی متفاوت به گونه ای که مسافران تور یونان بتوانند در آن رفت و آمد کنند یا حتی سرو غذا در فوقانی ترین بخش از تندیس که منظره فوق العاده جزیره رودس لذت بازدید از آن را دوچندان خواهد کرد. بنا به گفته کارشناسان این بازسازی حدودا ۲۸۳ میلیون دلار هزینه به دنبال خواهد داشت. متاسفانه این پیشنهاد تا به امروز در حال بررسی می باشد و ساخت این پروژه عظیم هنوز شروع نشده است. آن دسته از مسافران تور اروپا که علاقمند به بازدید از مکان قرار گیری این غول در گذشته هستند می توانند به نشانی ذیل مراجعه کنند:
آدرس: قاره اروپا، کشور یونان، جزیره رودس، ورودی رود رودس
منبع:لحظه آخر
-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود