کلیسا سنت باسیل

0 3,704

کلیسا سنت باسیل یکی ازسمبل های کشور روسیه واقع در مسکو به حساب می‌آید. این کلیسا با قدمتی بیش از ۴۲۰ سال، در میدان سرخ مسکو واقع شده است و به‌ عنوان یکی ازمعروف ترین بنا‌های تاریخی روسیه، به فرماایوان چهار ملغب به ایوان مخوف ساخته شد.

بر اساس برخی روایت ها، هنگامی که ایوان مخوف از اردو‌های مغولان قزاق بازدید می‌کرد، فرمان ساخت کلیسایی با سه بنای متفاوت شامل هفت گنبد را می‌دهد. ساخت کلیسا سنت باسیل سنگی به مدت ۶ سال طول کشید و کار ساخت آن فقط به هنگام ماه‌های گرم سال از بهار تا تابستان انجام می‌شده است. سازه این کلیسا از آجر ساخته شده و زیر ساخت آن و زیر زمین و برخی قسمت های دیگر از سنگ سفید ساخته شده است. ساخت کلیسا در پاییز ۱۵۵۲ تقریبا به اتمام رسید که این تاریخ مصادف با مراسم شفاعت حضرت مریم (س) بود که در تمامی کلیسا‌ها، حتی کلیسا‌هایی نیمه‌ تمام تقدیر می‌شدند. طی این مراسم، هر کلیسا نام یکی از اشخاص مقدس را به خود می‌گرفت.
چهار گنبد این کلیسا نام خود را از اشخاص مقدسی گرفتند که در جنگ با قزاق ها با سر بلندی پیروز شده بودند. هنگام اتمام ساخت کلیسای سنگی، برای مراقبت از کلیسا در برابر اثرهای جوی مثل باد و باران و جلوگیری از فرسایش مصالح، تمام دیوار‌های آن را با رنگ‌های قرمز و سفید رنگ امیزی کردند. این بنا که بار‌ها دچار اتش سوزی شده بود، در قرن هفدهم مرمت و سقف چوبی آن با آجر‌های قوس‌دار عوض شد. در همین مدت، نقش‌های خیره کننده بر دیوار سالن ها، راهرو‌ها و دیواره‌های داخلی و خارجی کلیسا نقاشی شد که چشمگیر بودن ان را چند برابر کرد و در اخر سال ۱۹۹۱، کلیسا سنت باسیل روسیه در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسید و پس از آن در سال ۲۰۰۸ به عنوان یکی از عجایب روسیه نامگذاری شد.

منبع:لحظه آخر

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود