فکر نمیکنم کسی به سینما علاقمند باشه واز ماتریکس چیزی نشنیده باشه یا اونو ندیده باشه. فیلمی در ژانر علمی تخیلی با بازی کیانوریوز که تا بحال سه تاش ساخته شده و چهارمی هم با بازی ریوز در نقش اصلی در حال ساخته. قسمت اول «ماتریکس» در ۳۱ مارس ۱۹۹۹ اکران شد و به‌خاطر جلوه‌های ویژه بصری فوق‌العاده و جذابیت به چهارمین فیلم پرفروش سال تبدیل شد و دنباله این فیلم با عنوان‌های «ماتریکس: بارگذاری مجدد» و «انقلاب‌های ماتریکس» که هر دو در سال ۲۰۰۳ اکران شدند گرچه به موفقیت قسمت اصلی دست پیدا نکردند اما «کیانو ریوز» بازیگر اصلی این فیلم را به یکی از ثروتمندترین بازیگران هالیوود بدل کردند. سه‌گانه «ماتریکس» در مجموع به فروشی بالغ بر ۱٫۶ میلیارد دلار در گیشه جهانی دست پیدا کرد که سهم ریوز از بازی در این سه گانه ها مجموعا به ۲۶۲ میلیون دلار رسید که بیشترین دستمزدیه که یک بازیگر تا به امروز برای تنها یک فیلم دریافت کرده است. با ما همراه باشید.
کیانو ریوز در ۲ سپتامبر ۱۹۶۴ در بیروت لبنان به دنیا آمد. نام او در زادگاه پدرش به معنای وزش نسیم خنک بر فراز کوه است . مادرش پاتریشیا تیلور که طراح لباس بود وقتی از انگلیس برای کار به بیروت رفته بود با  پدرش سامویل ریوز زمین شناس آشنا شد که اهل هاوایی بود و اصالت چینی پرتغالی داشت. ازدواج آنها چندی بعد از به دنیا آمدن کیانو به جدایی انجامید و کیانو کنار مادرش که بعد از جدایی چند ازدواج ناموفق دیگر را تجربه کرد در کانادا سکونت داشت. او در مدت پنج سال به چهار مدرسه مختلف رفت و چون رویای تبدیل شدن به ستاره ی هاکی را در سر داشت از بازیگری تغییر رشته داد ولی دوباره به آن بازگشت و به دلیل تغییر رشته های متوالی از مدرسه اخراج شد و هرگز نتوانست دیپلم بگیرد.به خاطر سریالهای کمدی انگلیسی که هنگام کودکی به توصیه ی مادرش میدید او توانست به راحتی به این زبان صحبت کند و حتی در سال ۲۰۱۱  در یک برنامه تلویزیونی از انگلیسی تبار بودنش صحبت کرد.
اولین سریال تلویزیونی که ریوز در اون حضور پیدا کرد سریال hangin in در شبکه سی بی سی بود که در اون خوش درخشید که در نتیجه برای حضور در تبلیغ کوکاکولا دعوت شد. هر چند پیش تر در نه سالگی در تیاتر یانکی های لعنتی و همینطور در رمیو و ژولیت در نقش مرکوتیو Mercutio  بازی کرده بود. اون همچنین در همون سالها در دو تیاتر دیگه به نامهای brad fraser برد فراسر و wolf boy  وولف بووی حضور پیدا کرد و در سال ۱۹۸۴ بهترین بازیگر نوجوان کانادایی شناخته شد. بازی در فیلم سینمایی ماجراجویی بسیار عالی بیل و تد از او در نوجوانی یک ستاره ی بین المللی ساخت  و به همین دلیل در فصل جدید بیل و تد دو هم ایفای نقش کرد.
او از سال ۱۹۸۶ در فیلم های متعددی همچون یانگ بلاد/ آیداهوی اختصاصی خودم/ نقطه ی شکست/ سرعت/ هیاهوی بسیار برای هیچ/نوامبر شیرین/ وکیل مدافع شیطان/ کنستانتین/ زندگی شخصی پیپا لی/ جرم HENRI / مبارز تای چی/ ۴۷ رونین/ جان ویک WICK / تق تق / حقیقت مطلق/ جایگزینی/ ازدواج مقصد/ هدیه و قدم زدن روی ابر حضور داشت.او علاوه بر سینما در تیاتر نیز همچنان فعالیت دارد و در هملت شکسپیر نقش هملت را ایفا کرد. همچنین در برخی کارها مثل انیماتریکس و داستان اسباب بازی در کنار بسیاری از هنرمندان دیگر به صداپیشگی شخصیت های کارتونی پرداخت.
کیانو ریوز در اواخر دهه ی ۹۰ با جنیفر سایم ازدواج کرد که البته بعد از مرده به دنیا آمدن دخترش از همسرش جدا شد. فوت صمیمی ترین دوست ریوز یعنی فنیکس در اثر مصرف بالای مواد مخدر در سال ۱۹۹۳ و علاوه بر اون خبر تصادف و فوت همسرش در سال  ۲۰۰۱ بسیار او رو غمگین کرد. علی رغم اینکه همه در مورد ریوز نظرشون اینه که اون به شدت درونگراست و کسی زیاد در مورد احساسات عمیق و افکارش چیزی نمیدونه او در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۶ نتونست خشم خودش را پنهان کنه و گفت: «لعنتی! این عادلانه نیست! خیلی بی معنی است. درد وغصه تنها ظاهرش را تغییر می‌دهد، اما پایانی ندارد. مردم این باور نادرست را دارند که می‌توان با این شرایط کنار آمد و می‌گویند این اتفاق تمام شده و الان حالم بهتر شده، اما آن‌ها اشتباه فکر می‌کنند. وقتی افرادی که دوستشان دارید می‌میرند تنها می‌شوید. من دلم برای این که بخشی از زندگی آن‌ها باشم و آن‌ها بخشی از زندگی من باشند تنگ می‌شود. با خود فکر می‌کنم که اگر آن‌ها در حال حاضر اینجا بودند چه می‌شد، با هم چه کار‌هایی می‌کردیم. من دلم برای خیلی چیز‌هایی عالی تنگ می‌شود که هیچ وقت رخ نخواهند داد.
ریوز به اسب سواری/ موج سواری و موتور سیکلت بسیار علاقمند است و کلکسیونی از موتور سیکلت سنگین دارد.او مثل بسیاری از ستاره های سینما اهل پوشیدن لباس مارک و تجملات نیست و بخشی بزرگ از درآمدش را صرف کارهای خیریه میکند.علاوه بر بازیگری او به عنوان گیتاریست باس در گروه داگ استار به مدت نه سال تا سال ۲۰۰۰ فعالیت میکرد که حاصلش دو آلبوم به نام های رویای کوچک من و پایان خوش است. در قسمت سنگ مشاهیر هالیود هم اکنون سنگی به نام او در کنار سنگ یادبود سایر بزرگان سینمای هالیوود قرار گرفته است. همه کیانو ریوز را نه فقط  به‌ خاطر فیلم‌هایی که بازی کرده، بلکه به‌خاطر شخصیت متین و متواضعش دوست دارند. به همین دلیل است که وقتی  در سال ۲۰۱۹ روی صحنه E3 حاضر شد، سالن غرق شادی و اشتیاق میشود.