مجله اینترنتی

آشنایی با موارد مصرف اوستکینومب

0 3,710

5 دقیقه

اوستکینومب چیست و چرا مصرف می شود؟

اوستکینومب (Ustekinumab) برای کاهش درد و تورم بیماری‌های التهابی خاص (مانند آرتریت روماتوئید، پسوریازیس) و بیماری خاص روده‌ای (بیماری کرون) استفاده می‌شود. اوستکینومب با مسدود کردن اینترلولین ۱۲ و اینترلوکین ۲۳ (ماده ساخته شده توسط بدن که مسبب التهاب است) التهاب را کاهش می‌دهد.

اوستکینومب بیماری را درمان نمی‌کند، اما به کاهش نشانه‌های بیماری کمک می‌کند. اوستکینومب می‌تواند به کاهش میزان پلاک‌ها در پسوریازیس پلاکی، درد و تورم در آرتریت و دل درد و گرفتگی آن در بیماری کرون کمک کند.

مقدار و روش درست مصرف داروی اوستکینومب

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی اوستکینومب از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. پزشک بر اساس سن، وزن و وضعیت بیمار دوز مناسب دارو را برایش تجویز می‌کند.

اوستکینومب به صورت زیر جلدی و وریدی تزریق می‌شود. برای درمان بیماری پسوریازیس، معمولا ۴ هفته بعد از دریافت اولین دوز اوستکینومب (تزریق زیر جلدی) ، دومین دوز دارو برای بیمار تجویز می‌شود و سپس ۳ ماه بعد بیمار باید دوز دیگری دریافت کند.

برای درمان بیماری کرون، اولین دوز اوستکینومب با تزریق وریدی توسط پزشک ارائه می‌شود. سپس بیمار هر ۸ هفته یک بار تزریق زیر جلدی خواهد داشت.

محلول تزریقی اوستکینومب بی رنگ یا زرد کمرنگ است ، اگر محلول کدر شده است، از تزریق آن اجتناب نمایید. محلول را قبل از تزریق تکان ندهید.

آمپول اوستکینومب را نباید به ناحیه‌ای از پوست که دچار زخم، عفونت و یا جراحت شده است، تزریق کنید. قبل از تزریق اوستکینومب محل مورد نظر را تمیز کرده و الکل بزنید. سعی کنید دوزی از داروی اوستکینومب را از دست ندهید.

Ustekinumab

موارد منع مصرف اوستکینومب

 • به تاریخ انقضای داروی اوستکینومب توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی اوستکینومب را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی اوستکینومب را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف اوستکینومب در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی اوستکینومب در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد.

تاثیر مصرف داروی اوستکینومب بر رانندگی

داروی اوستکینومب موجب تغییر بینایی یا خواب آلودگی در شما نمی‌شود، اگر این علائم را نداشتید نیازی نیست از رانندگی کردن بپرهیزید.

تداخلات دارویی اوستکینومب

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروی اوستکینومب با داروهای زیر ممکن است تداخل داشته باشد: برخی واکسن‌های زنده (مانند واکسن سرخک، آبله مرغان، فلج اطفال خوراکی، BCG و آنفولانزا)

هشدارها درباره مصرف اوستکینومب

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی اوستکینومب ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که سابقه عفونت خاصی (توبرکلوزیس (سل)، هپاتیت B) دارید.
 • در صورتی که سابقه بیماری سرطان دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

دارو

عوارض مصرف اوستکینومب

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • خارش،تورم، قرمزی و درد در محل تزریق: ۲-۱ روز بعد از تزریق از بین می‌روند.
 • سردرد
 • کمردرد
 • گلو درد
 • درد سینوس‌ها
 • تب، لرز، گلو درد مداوم، سرفه مداوم، مشکل تنفس، تکرر ادرار، ترشح غیر معمول از واژن، دل درد: در صورتی که چنین علائمی داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی اوستکینومب می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد اوستکینومب

اوستکینومب را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی اوستکینومب

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

 

منبع: دل.گرم

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود